Pierwsze polskie wyrzutnie systemu Patriot jeszcze w tym roku

Odpalenie pocisków PAC-3 MSE z wyrzutni M903 systemu Patriot. Fot./US ArmyJason Cutshaw.

W podkarpackiej HSW pełna mobilizacja. Pod nadzorem  specjalistów Raytheona trwa wyposażanie nowoczesnej linii technologicznej do montażu najnowszej wersji wyrzutni M903.

Pierwsza z 16 „polskich” wyrzutni Patriot ma być gotowa jeszcze przed końcem wakacji.

Czytaj także: System dowodzenia Wisłą gotowy do egzaminu w Pentagonie

Bartłomiej Zając, prezes HSW, twierdzi, że fachowcy z Huty szykujący się do nowego zadania, nie mają tremy. Dla podkarpackiej zbrojowni budowa wyrzutni M903 nie jest  nadzwyczajnym inżynierskim wyzwaniem. Spółka odpowiada m.in. za produkcję dalekosiężnych systemów Regina. To tam powstają jedne z najlepszych w Europie zautomatyzowane samobieżne moździerze Rak. Spółka zaprojektowała także najnowszy wóz bojowy piechoty Borusk.

Być w łańcuchu dostaw rakietowego koncernu

Bezbłędne wykonanie zleceń dla polskiego programu budowy tarczy antyrakietowej średniego zasięgu w ramach Programu Wisła to jedno. Równie ważny jest długofalowy plan spółki. HSW chce wykorzystać zdobywane właśnie nowe kompetencje do walki o rolę istotnego poddostawcy oraz partnera w łańcuchu dostaw firmy Raytheon.

– To dlatego wyrzutnie, które robimy na razie tylko dla Polski, muszą być najwyższej jakości. Koncern z Waltham w stanie Massachusetts nie może mieć wątpliwości w kwestii gotowości HSW do przyszłej długofalowej, biznesowej współpracy – twierdzi Jowita Jajdelska rzecznik podkarpackiej artyleryjskiej zbrojowni.

Czytaj także: System dowodzenia Wisłą zamówiony

Według ustaleń Radaru budowa wyrzutni M903 w Stalowej Woli nie jest elementem offsetowych  zobowiązań Raytheona. To przedsięwzięcie na wskroś biznesowe. Gdy dwa lata temu podpisywano z HSW pierwszą z serii umów Wes Kremer, wiceprezes Raytheon oraz prezes Raytheon Missile Systems, zapowiedział dostarczenie polskiemu konsorcjum wiedzy o zarządzaniu złożonymi programami zbrojeniowymi. Obiecywał, że podjęcie produkcji wyrzutni oznaczać będzie otwarcie możliwości kooperacyjnej współpracy.

Bez taryfy ulgowej

Amerykanie dotrzymali słowa. Oprócz organizacyjnych narzędzi, związanych z zarządzaniem skomplikowanym zbrojeniowym programem, do Huty trafiły również technologie i know-how budowy wyrzutni.

Czytaj także: Ralph Acaba: Pierwsze patrioty dla Polski już w produkcji

Na tym wyczerpały się zresztą szczególne amerykańskie preferencję.

– Na wszystkie certyfikaty, potwierdzające jakość wykonania kluczowych elementów systemu Patriot, będziemy musieli sobie zapracować – mówi Jajdelska.

A w kwestii przyszłej kooperacji z firmą Raytheon i ewentualnego eksportu komponentów na rynki trzecie? – Nic nie jest jeszcze przesądzone. Trwają rozmowy. Liczymy, że negocjacje zakończą się pozytywnie – tłumaczy rzeczniczka HSW.

Łatwo z pewnością nie będzie. Ralph Acaba, wiceprezes Raytheon i prezes Raytheon Integrated Defense Systems, już w zeszłym roku uprzedzał, że dołączenie do łańcucha dostaw producentów strategicznego uzbrojenia z USA nie jest proste.

Czytaj także: John Baird: Polskie firmy eksporterem systemu Patriot

– Sam eksport amerykańskiej broni i udostępnianie obronnych technologii zagranicznym producentom i kooperantom obwarowane jest szczegółowymi warunkami formalnymi. Wysoki poziom nadzoru oznacza szczegółowe inspekcje zakładów, kontrolę jakości, testy, certyfikacje. Menadżerowie i załogi w firmach nie powinny się dziwić, że obok kontrolerów MON będą mieć do czynienia z inspektorami z Waszyngtonu – mówił.

Hala Wisła. Fot./HSW

– Zanim podpisaliśmy z PGZ i Hutą Stalowa Wola umowę na wyprodukowanie 16 wyrzutni Patriot dobrze poznaliśmy możliwości firmy. Jestem pewien, że fachowcy z podkarpackiej huty, wsparci przez naszych specjalistów, sprostają zadaniu – krzepił prezes Acaba.

Amerykanie patrzą na ręce

Rzeczniczka HSW potwierdza, że najważniejsze decyzje strategiczne dotyczące produkcji wyrzutni M903 w podkarpackiej firmie są na bieżąco konsultowane ze specjalistami Raytheona. Inspektorzy koncernu z USA mają zresztą na miejscu, w hucie, specjalne biuro do swojej dyspozycji.

W pierwszym okresie dochodzenia do pełnej mocy zakładu produkującego wyrzutnie zatrudnienie w nim znajdzie kilkudziesięciu specjalistów.

Czytaj także: Na Radarze TV: Offset podpisany. Wisła oraz bliżej

HSW, które oprócz prac przy systemie Patriot realizuje wielkie kontrakty dla Sił Zbrojnych RP, planuje zatrudnić 100 nowych fachowców. W najbliższy weekend kadrowcy HSW ruszają z kolejną akcją rekrutacyjną. W hucie, która obecnie zatrudnia 800 pracowników, pilnie potrzebni są spece od automatyki, projektanci, operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie, doświadczeni spawacze, ślusarze i frezerzy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Potrzebujemy silniejszego bodźca

Rozmowa z Pawłem Wojtkiewiczem, prezesem zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Jak Polska jest postrzegana ...

Repolonizacja w lotnictwie. PGZ przejmuje zakład Pratt&Whitney

Porozumienie w sprawie nabycia i de facto repolonizacji części firmy Pratt&Whitney Rzeszów S.A., należącej ...

Rakiety, satelity, drony. IAI kusi technologiami

Największa firma zbrojeniowa Izraela – Israel Aerospace Industries – proponuje Polsce współpracę w dziedzinie technologii rakietowych. ...