Prawie dwa miliardy złotych za F-35 w 2020 roku

F-35A Lightning II. Fot./Andrzej Kiński

Sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz poinformował, że w bieżącym roku zaplanowano pierwsze płatności związane z zakupem F-35A Lightning II.

Pierwsza transza środków, które zostaną przelane w ramach rozliczenia kontraktu, opiewa na kwotę 1,952 mld zł., czyli ok. 11 proc., wartego 17,572 mld złotych (4,6 mld dolarów) kontraktu. Zgodnie z procedurą Foreign Military Sales (FMS), w ramach której kupowane są samoloty, uruchomienie projektu po stronie amerykańskiej rozpoczyna się właśnie od przelania pierwszej transzy środków przez kontrahenta. W zależności od szczegółów porozumienia, może to być całość (jak na przykład w przypadku Bułgarii i zakupu F-16 Block 72) bądź część wartości umowy.

Czytaj także: Kontrakt na F-35 podpisany. Wzmocni nasze bezpieczeństwo

31 stycznia bieżącego roku Polska podpisała umowę na zakup 32 F-35A Lightning II wraz z pakietem szkolno-logistycznym. Dostawy pierwszych samolotów przewidziano na rok 2024. Płatności zaplanowano na do końca 2030 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne M88A2 dla Kuwejtu

Departament Stanu USA wydał zgodę na potencjalną sprzedaż do Kuwejtu partii gąsienicowych wozów zabezpieczenia ...

Rosyjska Marynarka Wojenna czeka na samoloty-amfibie

W Taganrogu wystartował pierwszy z trzech samolotów-amfibii Be-200CzS przeznaczonych dla Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. ...

Rosja zakończyła dostawy Su-35 do Chin

Rosja potwierdziła zakończenie dostaw myśliwców wielozadaniowych Suchoj Su-35 do Sił Powietrznych Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. ...