Obydwa kontrakty związane są z dalszym rozwojem systemu autonomicznego ACS (Autonomy Core System). ACS odpowiedzialny jest za całkowicie autonomiczny pilotaż oraz wykonywanie zadań nawigacyjnych i komunikacyjnych przez samoloty bezzałogowe. Do testów systemu ACS obydwie firmy będą wykorzystywać zbudowane przez siebie samoloty bezzałogowe ‒ Kratos XQ-58A Valkyrie, General Atomics MQ-20 Avenger. Będą one brały udział w testach w powietrzu, jak również większych ćwiczeniach realizowanych wspólnie z samolotami załogowymi. Kulminacją tych działań ma być przekształcenie programu Skyborg w roku podatkowym 2023 z działań eksperymentalnych, w oficjalny program zbrojeniowy US Air Force. Jak podkreśla biuro programu, wszystko zależy od wyniku obecnych prób i sytuacji budżetowej w kolejnych latach podatkowych.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja Skyborg w służbie US Air Force

""

W czerwcu 2021 r. pierwszy z trzech egzemplarzy XQ-58A (s/n 15-8001) został przekazany do muzeum US Air Force w bazie Wright-Patterson w stanie Ohio. W październiku 2019 r., po wykonaniu trzech lotów testowych, maszyna ta została uszkodzona podczas awaryjnego lądowania. Fot. US Air Force.

radar.rp.pl

W bieżącym roku w ramach programu Skyborg przeprowadzono dwa udane testy systemu ACS. 29 kwietnia w bazie Tyndall na Florydzie lot z działającym systemem ACS wykonał taktyczny samolot bezzałogowy Kratos UTAP-22 Mako. 24 czerwca w ćwiczeniach „Orange Flag 21-2”, organizowanych przez bazę Edwards w Kalifornii, wziął udział wyposażony w ACS samolot MQ-20 Avenger. W tym ostatnim teście MQ-20 spędził w powietrzu 2,5-godziny realizując zadany profil lotu, reagując aktywnie na wirtualne granice obszaru działania i demonstrując skoordynowane manewry w powietrzu.

Udana implementacja systemu ACS zainstalowanego na dwóch różnych platformach bezzałogowych, w tym dużego bezzałogowca piątej klasy (Group 5 UAS), do jakich zalicza się MQ-20 Avenger, potwierdziła jego uniwersalne zastosowanie. US Air Force zapowiadają, że kolejne testy w powietrzu realizowane w ramach programu Skyborg mają zostać przeprowadzone jesienią tego roku.