Ludovic Subran: Żegnaj, europejski patriotyzmie inwestorów?

Co wyjaśnia obojętność europejskich liderów biznesu wobec możliwej prezydentury Trumpa? Czy trwają działania w celu przeniesienia produkcji poza Europę? Dlaczego?

Kamil Sobolewski: Jak obudzić oszczędności i pobudzić inwestycje

Fundusze pieniężne są prostym sposobem na utrzymanie siły polskiej gospodarki.

Mariusz Janik: Ile atomu potrzebujemy?

Choć rząd nie zrezygnował z elektrowni atomowej w Choczewie, a nawet dał zielone światło dla budowy SMR-ów opartych na koncepcji koncernu Rolls-Royce – snuta wcześniej wizja programu budowy polskich elektrowni atomowych staje pod znakiem zapytania.

Pora zmienić cyfrowy kurs UE. Nasz region może tego dokonać

Transformacja cyfrowa w Europie może zrewolucjonizować standard życia obywateli i pomóc nam stawić czoła najważniejszym wyzwaniom Wspólnoty, wnosząc do unijnej gospodarki blisko 3 bln euro do końca dekady.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Czy pomóc Zełenskiemu wysłać dekowników na front?

Przymusowa repatriacja Ukraińców unikających obowiązku obrony ojczyzny byłaby ryzykowna. Mogłaby dać impuls także tym, których armia nie wzywa, do szukania lepiej płatnej pracy za Odrą.

Witold M. Orłowski: Prawdziwe korzyści z członkostwa w Unii

Jeśli nie będziemy umieli wytłumaczyć Polakom prawdziwych korzyści z członkostwa w Unii Europejskiej, mogą nas kiedyś czekać prawdziwe kłopoty.

Kamil Rzeczkowski: AI w służbie pacjenta - czy sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje polski system ochrony zdrowia?

Popularność medialna pojęcia sztucznej inteligencji przekroczyła już granice określenia “hype” - produkty oparte na AI, mniej lub bardziej użyteczne i funkcjonalne - towarzyszą nam w życiu codziennym. Zaczynając od generowania losowych obrazów i pisania kodu bez elementarnej wiedzy programistycznej, poprzez diagnostykę obrazów medycznych, po przewidywanie awarii czy zachowań sprzedażowych.

Krzysztof Adam Kowalczyk: Mięso jak robale, robale jak euro. Czyli emocje rządzą

Kluczowe decyzje coraz częściej podejmujemy na podstawie chwilowych emocji rozpalających do białości media społecznościowe, a nie w oparciu o fakty. W polityce gospodarczej to jazda na ścianę.

Maciej Jakubik: Priorytety dla nowej Komisji Europejskiej

Wsparcie transformacji energetycznej, rozwój sieci i reformy rynku energii, powołanie funduszu, który pomoże sfinansować inwestycje – pracy na najbliższe pięć lat nie zabraknie.

Stanisław Kluza: Polska i Francja, nowe strategiczne partnerstwo

Polska jest dla Francji coraz ważniejszym sojusznikiem, nie tylko politycznym, ale też gospodarczym.

Paweł Rożyński: Drogo w salonach samochodowych. Czy zarobki Polaków jeszcze nadążają za cenami aut?

Nie dość, że auta skokowo zdrożały w czasie pandemii, to jeszcze w ramach ekologicznej misji Bruksela szykuje nam kolejne podwyżki.

Ludwik Sobolewski: Giełda, ten nowy wspaniały świat

Czy energia nadająca w przeszłości impet rozwojowy polskiemu rynkowi kapitałowemu wypaliła się nieodwołalnie? – pyta były prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Maciej Albinowski: Jak wydłużyć aktywność zawodową Polaków i nie przegrać wyborów?

Starzejąca się Polska wymaga nowej umowy społecznej. Kontynuujmy pracę po sześćdziesiątce, ale na miarę naszych możliwości. W takim wymiarze etatu, jaki wybierze pracownik.

Hermwille, Dellatte, Śniegocki: Trójkąt Weimarski może stać się liderem polityki przemysłowej Unii Europejskiej

UE stoi na rozdrożu. Niestabilność polityczna zagraża jej spójności i ambitnym celom. Europejski Zielony Ład może zostać przyćmiony przez pilniejsze kwestie polityczne.

Brodziak, Boyarchuk: Europejskie rolnictwo może skorzystać na integracji Ukrainy z UE

Ukraińska konkurencja będzie impulsem do modernizacji polskiego sektora rolno-spożywczego i do szukania nowych strategii eksportu żywności.

Witold M. Orłowski: Drżyj, Brytanio!

Zamiast obiecywać konkretne daty, lepiej skoncentrować się na zapewnieniu jak najszybszego rozwoju polskiej gospodarki.

Maciej Stańczuk: Miraż rosnącej roli państwa w gospodarce

Europa dopiero pod koniec XX w. dała sobie spokój z mrzonkami nacjonalizacyjnymi i rozpoczęła prywatyzację sreber rodowych. Nowemu rządowi należy życzyć determinacji i odwagi w odwrocie od populizmu gospodarczego à la PiS.

Rafał Towalski: Krótszy tydzień pracy, czyli z dużej chmury mały deszcz

Próby skrócenia tygodnia pracy w drodze ustaw lub zapisów kodeksowych są błędem. Takie rozwiązanie mogą natomiast wprowadzać poszczególni pracodawcy.