Równość i przejrzystość wynagrodzeń – jak budować strategię płac w spółce?

Najpóźniej w czerwcu 2026 roku Polska musi implementować unijną dyrektywę 2023/970 ws. przejrzystości wynagrodzeń. Jednak już teraz firmy powinny zacząć przygotowywać się do wdrożenia nowych zasad. Jak one wpłyną na zarządzanie zatrudnionymi w przedsiębiorstwach?

Gdzie są granice ochrony przedemerytalnej? Odpowie Sąd Najwyższy

SN rozstrzygnie, czy zakaz wypowiedzenia umowy z seniorem dotyczy także zatrudnienia, które kończy się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego.

Zatrudnienie cudzoziemców. Będą dodatkowe wymogi i ograniczenia dla firm

Rząd chce uszczelnić procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom oraz ograniczyć występujące nadużycia.

Czy przyjacielskie stosunki uzasadnią odmowę zeznań w sądzie pracy?

Wezwany jako świadek w sprawie nie może odmówić stawienia się w sądzie czy składania zeznań powołując się na przyjacielskie stosunki z osobą, z którą firma się sądzi. W przeciwnym razie grozi mu grzywna a nawet areszt.

Wiek przedemerytalny nie chroni kuratora sądowego przed przeniesieniem

Konieczność uzyskania zgody na przeniesienie czy delegowanie kuratora sądowego do innego sądu nie dotyczy osób, które osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych czterech lat.

Wypłata wynagrodzenia ze zlecenia nie wymaga pokwitowania

Potwierdzeniem na rozliczenie się ze zleceniobiorcą może być każdy środek dowodowy, a nie tylko pisemne poświadczenie. Ale w razie sporu to zleceniodawca musi wykazać, że zapłacił za pracę.

Incydenty z obszaru HR zdominują kanały zgłoszeń sygnalistów

Naruszenia prawa pracy staną się częścią ustawowego katalogu zgłoszeń. Podmioty, które nie planowały ich uwzględnić w systemie whistleblowing, muszą zredefiniować budowany system.

Sąd przyjrzy się firmowemu dochodzeniu

Odpowiednio przeprowadzone wewnętrzne postępowanie wyjaśniające dotyczące zgłoszenia dyskryminacji czy mobbingu pomoże obronić się przed zarzutami pracowników.

Psychopata niszczy firmę od środka

Jeżeli organizacja zignoruje sygnały nadużyć i nie włączy działań zaradczych, może to spowodować trwały odpływ kadr, negatywny PR oraz niezagospodarowane wakaty.

Joanna Kalinowska: Ochrona sygnalistów z naciskiem na HR

Wymiana pokoleń zmusi do zmiany podejścia do naruszeń prawa pracy, niezależnie czy znajdą się w przepisach o ochronie sygnalistów.

Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać

Dostosowanie miejsc pracy do nowych wymogów BHP to dla pracodawcy wyzwanie, zwłaszcza gdy wykonujemy obowiązki w domu. A w przypadku pracujących hybrydowo – być może podwójny koszt.

Brak ukraińskiego paszportu: czy można dalej pracować w Polsce?

Zawieszenie wydawania paszportów Ukraińcom w wieku poborowym przebywających poza swoim krajem bezpośrednio przełoży się także na perspektywy ich legalnego pobytu i możliwości pracy w Polsce.

Rząd chce walczyć z patologiami na rynku pracy. Efekt może być odwrotny

Rząd chce, aby do stażu zaliczały się okresy pracy na zleceniu i działalności. Tak wynika z założeń do projektu nowelizacji kodeksu pracy, które zostały właśnie opublikowanie w wykazie prac rządu.

Małgorzata Kurzynoga, Krzysztof Kurosz: Od kiedy liczyć przedawnienie?

Efektywna ochrona równości wynagrodzeń powinna uzależniać bieg przedawnienia od tego, czy pracownik uświadomił sobie dyskryminację.

Pożar na Marywilskiej. Jak można pomóc ludziom, którzy tam pracowali?

Środki Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych mogą pomóc kupcom z Marywilskiej.

Spór o warunki zatrudnienia w Muzeach Watykańskich. Pracownicy pójdą do sądu?

Grupa pracowników Muzeów Watykańskich wystąpiła z petycją do władz Stolicy Apostolskiej. Problemem są warunki, w jakich przyszło im pracować. Sprawa, nierozwiązana w procedurze pojednawczej, może trafić do watykańskiego sądu.

Joanna Kalinowska: Ekran mniej groźny przy pracy na część etatu

Nowe obowiązki BHP na stanowiskach pracy z komputerami nie dotyczą pracujących przy nich krócej niż cztery godziny dziennie.

Utrata zaufania to nie jest uniwersalny sposób na pozbycie się pracownika

Podanie utraty zaufania jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę jest wystarczające do zachowania wymogów formalnych. Nie oznacza to jednak automatycznie, że ta przyczyna jest prawdziwa i rzeczywista.