Polskie akcje dalej w czołówce. Miesiąc złota i srebra

Spora część funduszy w kwietniu zaświeciła na czerwono, choć straty nie były na ogół wysokie. Niestety w grupie tej znalazły się niektóre fundusze obligacji.

Publikacja: 08.05.2024 04:30

Polskie akcje dalej w czołówce. Miesiąc złota i srebra

Foto: Bloomberg

Pierwsze trzy miesiące tego roku były na tyle udane dla większości funduszy, że mogły uśpić część inwestorów. Niestety w kwietniu spora część klientów TFI musiała sobie przypomnieć o ryzyku inwestycyjnym, które zmaterializowało się głównie na rynkach globalnych, ale i krajowych funduszach dłużnych.

Obligacje postraszyły

Zapewne największy w tym roku zawód sprawiają inwestorom fundusze obligacji długoterminowych. Po wyraźnym umocnieniu tego rodzaju aktywów pod koniec zeszłego roku, w ostatnich miesiącach oprocentowanie papierów skarbowych najczęściej rośnie (ceny spadają).

Czytaj więcej

Hossa gra kolejny akord na GPW

W kwietniu rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich powędrowały aż do niemal 4,75 proc., dochodząc dość blisko szczytów z jesieni zeszłego roku. Wówczas dochodowość amerykańskich obligacji dziesięcioletnich dochodziła nawet do 5 proc. Notowania krajowego długu skarbowego nie pozostały oczywiście obojętne na przecenę na rynkach bazowych. Rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich dochodziły w zeszły miesiącu nawet do 5,85 proc. wobec około 5,3 proc. na początku tego roku.

Dynamika przeceny przyspieszyła w kwietniu i to sprawiło, że fundusze obligacji długoterminowych zanotowały w zeszłym miesiącu straty. Były one na tyle wyraźne, że minus pojawił się również gdzieniegdzie przed stopą zwrotu w okresie czterech ostatnich miesięcy.

Najsłabiej wypadły w kwietniu fundusze obligacji skarbowych długoterminowych, które średnio straciły po 0,9 proc., a to oznacza, że ich wynik od początku roku sięgnął 0,3 proc. pod kreską. Fundusze obligacji długoterminowych uniwersalne jeszcze zdołały zachować dodatnie wyniki od początku roku (średnio 0,1 proc.), ale w zeszłym miesiącu traciły po 0,7 proc. Pogorszenie notowań nie spotkało funduszy polskich obligacji krótkoterminowych, które są głównym wyborem klientów TFI w tym roku. Tym razem przyniosły po około 0,3 proc. zysków, a ich przeciętne wyniki od początku roku są już wyraźnie powyżej 2 proc. Podobnie jak one zachowują się też fundusze papierów korporacyjnych.

Czytaj więcej

Zdecydowany kontratak kupujących na GPW

Misie na czele

Zeszłomiesięczną rynkową gwiazdą – podobnie jak w marcu – były metale szlachetne, choć nie obyło się tu bez wysokiej zmienności. Ostatecznie jednak fundusze surowców zyskały przeciętnie po 6 proc., a ich wynik od początku roku wzrósł do 10,6 proc. Inwestorzy mogą jednak czuć pewien niesmak, bo w kwietniowym szczycie fundusze metali szlachetnych notowały ponad 20-proc. zwyżki od początku roku.

Innym aktywem, które pozytywnie zaskoczyło obserwatorów rynku, były akcje azjatyckie (bez Japonii) i ogółem rynków wschodzących. Dzięki udanemu kwietniowi fundusze te wskoczyły na wysokie pozycje w zestawieniu od początku roku.

– Ostatnie zwyżki indeksów chińskich wynikały z istotnie poprawiającego się nastawienia do tego rynku od początku kwietnia, kiedy to już pierwsze wskaźniki wyprzedzające dla gospodarki chińskiej zaczęły wychodzić „nad wodę”, a globalny rynek surowców (w szczególności metali) odbił po wielomiesięcznym marazmie – komentuje Wojciech Dębski, zarządzający Rockbridge TFI.

Znów solidne stopy zwrotu dały polskie akcje. Fundusze inwestujące szeroko zarobiły po 2 proc., co powiększyło tegoroczny wynik do 8 proc. Portfele małych i średnich spółek złapały lekką zadyszkę (minus 0,3 proc.), ale za to 9,8-proc. umocnienie w cztery miesiące bieżącego roku daje im drugą pozycję na całym rynku.

Pierwsze trzy miesiące tego roku były na tyle udane dla większości funduszy, że mogły uśpić część inwestorów. Niestety w kwietniu spora część klientów TFI musiała sobie przypomnieć o ryzyku inwestycyjnym, które zmaterializowało się głównie na rynkach globalnych, ale i krajowych funduszach dłużnych.

Obligacje postraszyły

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
G7 i UE chcą przejąć dochody z rosyjskich aktywów. MFW broni Kremla
Finanse
Byli studenci MIT ukradli 25 mln dol. w kryptowalucie. Zajęło im to 12 sekund
Finanse
Stan wiedzy o finansach jest w Polsce bardzo słaby
Finanse
Rośnie unijne wsparcie start-upów
Finanse
Mnogość pożyczek dla przedsiębiorstw w regionach