Patrioty trafią do Polski przed czasem

Mimo problemów związanych z pandemią Covid-19 amerykańskim i polskim firmom zaangażowanym w budowę antyrakietowej tarczy “Wisła” udało się wyprzedzić harmonogram.

Publikacja: 23.06.2021 12:00

Patrioty trafią do Polski przed czasem

Foto: Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot – Wisła w Raytheon Missiles & Defense. Fot./Raytheon

Pierwsza z dwóch zamówionych baterii Patriot będzie gotowa przed czasem – w końcu obecnego lub na początku 2022 r. – zapewnia Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot – Wisła w Raytheon Missiles & Defense.

W rozmowie z Radarem, dyr. Rantas chwali polskich przemysłowych partnerów i twierdzi, że kłopoty z uzgodnieniem z Warszawą ostatecznej wersji amerykańskich zobowiązań offsetowych nie będą miały wpływu na produkcję i dostawy komponentów już zamówionych przez Raytheon w polskich spółkach.

Radar: Raytheon M&D obiecuje przyspieszenie i dostawy pierwszej polskiej baterii Patriot przed terminem. Jakie elektroniczne narzędzia i techniki zdalnej pracy wykorzystaliście, aby mimo ograniczeń spowodowanych przez pandemię Covid -19, zrealizować zaplanowane przedsięwzięcia?

Shawn Rantas: Wykonujemy z powodzeniem zobowiązania wobec MON i dostarczymy naszą część systemu Patriot zgodnie z przyjętym harmonogramem i budżetem. Pierwsze dwie jednostki ogniowe Patriot przekażemy rządowi USA nawet przed czasem, bo do końca 2021 r., a dostawę dwóch kolejnych zakończymy w połowie 2022 r. Zgodnie z procedurą zakupu w formule Foreign Military Sales sprzęt jest najpierw dostarczany Stanom Zjednoczonym, gdzie przechodzi testy oraz poddany jest pracom integracyjnym, a następnie trafia do finalnego odbiorcy.

W 2021 r. przekażemy Polsce główne komponenty systemu Patriot i będziemy kontynuować dostawy w 2022 r. Obejmują one wyrzutnie systemu Patriot, sprzęt do obsługi technicznej systemu oraz radary sektorowe. Dzięki partnerskiej i efektywnej współpracy z Hutą Stalowa Wola (HSW) już 2021 r. Polska otrzyma dwie pierwsze wyrzutnie M903. W kolejnym roku polskie firmy dostarczą niezbędny sprzęt  wsparcia i obsługi technicznej.

Jak radziliście sobie w okresach lock downu, bez możliwości podróżowania, bezpośrednich konsultacji i wymiany specjalistów?

Pandemia znacząco  wpłynęła na naszych partnerów przemysłowych w Polsce a także na cały zespół Raytheona. Podobnie jak wiele innych firm musieliśmy się zmierzyć z nową sytuacją, w której bliska współpraca stała się o wiele trudniejsza. I tym razem dobra współpraca i relacje Raytheona z polskimi partnerami oraz determinacja obu stron do zrealizowania programu “Wisła” zaowocowały innowacyjnym podejściem, umożliwiającym efektywna pracę i dotrzymanie terminów.

Stały kontakt specjalistów zapewniają narzędzia komunikacji elektronicznej i wideo. Aby umożliwić wizyty w fabrykach i współpracę pomiędzy zespołami, a jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii COVID i zagwarantować wszystkim bezpieczeństwo, opracowaliśmy nowe procesy i procedury. Błyskawicznie wdrożyliśmy np. złożone narzędzia, takie jak VirtualWorx®, które pozwalają ekspertom merytorycznym w USA wirtualnie widzieć to, co widzą pracownicy w hali produkcyjnej i szczegółowo oceniać ich pracę oraz udzielać porad w czasie rzeczywistym.

Co sądzicie o jakości pracy polskich partnerów ?

Nasze relacje z polskim przemysłem oceniamy bardzo dobrze. Obecnie współpracujemy intensywnie z dziewięcioma polskimi partnerami przemysłowymi w ramach umowy dotyczącej zakupu  systemu Patriot w programie Wisła. Każdy z tych zakładów, w tym Huta Stalowa Wola i Zakłady Mechaniczne Tarnów, jest zaangażowany w produkcję sprzętu. O sile tej współpracy świadczy to, że przygotowujemy się do pierwszych dostaw i dotrzymujemy terminów. To dzięki sprawnemu współdziałaniu  mimo pandemii nasz harmonogram dostaw jest jak najbardziej aktualny.

Czy polski warunek zastosowania systemu dowodzenia IBCS Northrop Grumman nie budzi już sporów i kontrowersji i czy IBCS umożliwia integrację w przyszłości z systemem Patriot sensorów polskiej produkcji (wątpliwości w tej sprawie pojawiły się ostatnio w związku z przechwyconą przez hakerów korespondencją min Michała Dworczyka)?

To raczej jest pytanie nie do nas a do polskiego Ministerstwa Obrony Narodowej.

Jak brzmi obecnie oferta Raytheon M&D w sprawie zastosowania w polskich zestawach Patriot radaru 360 st. i uzbrojenia systemu w niskokosztowe pociski SkyCeptor?

Zakup pierwszych baterii systemu Patriot w ramach programu “Wisła”  oznacza wstępny, istotny etap budowy nowoczesnego zintegrowanego systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego w Polsce. Aby kontynuować proces modernizacji osłony powietrznej i antybalistycznej oraz  dotrzymać kroku ewoluującym zagrożeniom takim jak rakiety balistyczne, nowoczesne pociski manewrujące czy broń hipersoniczna konieczne jest pilne wdrożenie drugiej fazy “Wisły”.

Firma Raytheon Missiles & Defense jest w pełni gotowa do współpracy z polskim rządem i przemysłem aby docelowo zapewnić Polsce wielowarstwową, dookólną obronę, której poszczególne elementy współpracują ze sobą w ramach jednego, spójnego systemu, umożliwiając odstraszanie i pokonywanie zagrożeń lotniczych i rakietowych dowolnego typu.

To dopiero w drugiej fazie realizacji programu “Wisła” przewidujemy integrację z zestawami Patriot radaru Lower Tier Air and Missile Defense Sensor (LTAMDS). Ponieważ to firma Raytheon została wybrana jako dostawca nowej generacji radaru LTAMDS dla USA oraz podpisała stosowną umowę, spodziewamy się, że będziemy kontynuować rozmowy  z rządem Polski na temat drugiego etapu budowy przeciwrakietowej tarczy.

W drugiej fazie programu “Wisła” proponujemy też niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor®. Uzupełniłby on ofertę w zakresie niedrogiego efektora, który mógłby w pełni wykorzystać zdolność do dookólnej obrony planowanej w następnym, finalnym etapie “Wisły”. Chcemy w związku z tym  również zaoferować znaczący  transfer technologii, a także szerokie możliwości współpracy dla polskiego przemysłu.

Jakie są dziś główne powody kłopotów z uzgodnieniem zobowiązań offsetowych Raytheon M&D ze stroną polską. Czy w tym roku jest szansa na przyjęcie programu kompensacyjnego zaakceptowanego przez obydwu partnerów?

Jesteśmy zaangażowani w wypełnienie  zobowiązań offsetowych wobec Warszawy. Współpracujemy z polskimi partnerami rządowymi i przemysłowymi w tym zakresie i dokładamy wszelkich starań, by program “Wisła” przyniósł wam jak największe korzyści. Wraz z MON i PGZ jesteśmy zgodni co do dalszych kroków. Obejmuje to finalizację aneksu do umowy offsetowej. Chcemy jak najszybciej zakończyć negocjacje i przejść do realizacji przemysłowych zobowiązań.

Przedłużający się brak umowy nie komplikuje biznesowej współpracy?

Jestem przekonana, że brak finalnego dokumentu w żaden sposób nie wpłynął na naszą współpracę z polskim przemysłem, czy nasze zobowiązania względem MON w związku z dostawami. Współpraca z polskim przemysłem układa się bardzo dobrze. Przeszliśmy długą drogę wprowadzając amerykańskie standardy w zakresie realizacji umów wojskowych, a jednocześnie starając się godzić kulturę i praktyki korporacyjne firmy Raytheon i polskich przedsiębiorstw. Siedem lat temu rozpoczęliśmy współpracę z polskim przemysłem i zrobiliśmy ogromne postępy. Nasi polscy partnerzy przemysłowi wyróżnia profesjonalizm, chęć do współpracy oraz ogromna determinacja do osiągnięcia sukcesu. Jesteśmy na różnym etapie prac projektowych, rozwojowych czy produkcyjnych, ale co najważniejsze, prace idą zgodnie z planem.

CV

Shawn Rantas. Dyrektor polskiego program Patriot-WISŁA i członek zarządu warszawskiego oddziału Raytheon Missile&Defense. Odpowiedzialna za realizację program offsetowego związanego z pierwszą fazą programu “Wisła”. Przed objęciem stanowiska w Polsce zarządzała umowami podwykonawczymi w dziale systemów morskich firmy Raytheon.

Pierwsza z dwóch zamówionych baterii Patriot będzie gotowa przed czasem – w końcu obecnego lub na początku 2022 r. – zapewnia Shawn Rantas, dyrektor programu Patriot – Wisła w Raytheon Missiles & Defense.

W rozmowie z Radarem, dyr. Rantas chwali polskich przemysłowych partnerów i twierdzi, że kłopoty z uzgodnieniem z Warszawą ostatecznej wersji amerykańskich zobowiązań offsetowych nie będą miały wpływu na produkcję i dostawy komponentów już zamówionych przez Raytheon w polskich spółkach.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego