PAS 2019: Europejski debiut Boeinga KC-46A Pegasus

Samolot tankowania Boeing KC-46A Pegasus po raz pierwszy przyleciał do Europy. Fot./Łukasz Pacholski.

Boeing zaprezentował w Paryżu wielozadaniowy samolot tankowania powietrznego KC-46A Pegasus.

Prezentowana w stolicy Francji maszyna jest jedną z już dostarczonych wiodącemu użytkownikowi, czyli US Air Force. Do Europy przyleciała w konfiguracji bez podskrzydłowych zasobników z giętkimi przewodami tankującymi.

Czytaj także: Nowa Zelandia stawia na Super Herculesy

Obecność KC-46A w Paryżu ma związek z globalną promocją konstrukcji na światowych rynkach. Dotychczas zaowocowała ona zamówieniem przez Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony dwóch maszyn z opcją na kolejne dwie. Zainteresowanie zakupem wyraziły także Izrael i i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nie można wykluczyć, że obecność samolotu w Paryżu ma zainteresować także europejskie państwa NATO. Mowa o krajach, które dotychczas nie zdecydowały się na zakup lub udział w międzynarodowym konsorcjum państw, które zamówiły Airbusy A330MRTT.

Czytaj także: Pierwszy Poseidon dla RAF nabiera kształtów

Boeing KC-46A Pegasus to zmilitaryzowana wersja szerokokadłubowego samolotu pasażerskiego Boeing 767-200ER. W roli maszyny tankowania powietrznego ma zastąpić w US Air Force maszyny KC-135 Stratotanker, obecnie przewiduje się, że zamówienia obejmą minimum 179 egzemplarzy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Niemiecki zaopatrzeniowiec Donau. Fot./Bundeswehr/Fischer.

Niemiecki okręt zostanie wyremontowany w Polsce?

Niemieckie media poinformowały, że jedna z polskich stoczni ma podpisać umowę na remont okrętu ...

Rosyjski aparat Witjaz’-D osiągnął dno Rowu Mariańskiego

Rosyjski autonomiczny bezzałogowy aparat podwodny Witjaz’-D zszedł na dno Rowu Mariańskiego. Czujniki pojazdu zarejestrowały ...

Analiza Radaru: Jakie konflikty przyniesie 2020 rok?

2019 rok upłynął pod znakiem geopolitycznych przetasowań na Bliskim Wschodzie, amerykańsko-chińskiej wojny gospodarczej oraz ...