MON nadal wyjaśnia katastrofę pod Pasłękiem

MON odrzuca oskarżenia, że próbuje utajnić wyniki ustaleń w sprawie katastrofy samolotu myśliwskiego Mig-29 pod Pasłękiem. Latem tego roku podczas nocnych ćwiczeń zginął w niej doświadczony pilot z 22 Bazy Lotniczej w Malborku.

Resort obrony narodowej zapewnił, że decyzja Dowódcy Generalnego o wznowieniu lotów na samolotach bojowych MiG-29 oraz SU-22, została podjęta po gruntownych analizach zgromadzonego materiału, dokonaniu wstępnych ustaleń i wdrożeniu odpowiednich zaleceń profilaktycznych przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

W środę MON poinformowało w specjalnym komunikacie, że badanie tragicznego zdarzenia pod Pasłękiem nadal trwa. Komisja zleciła wykonanie wielu ekspertyz ( między innymi Wojskowemu Instytutowi Technicznemu Uzbrojenia) pirotechniki fotela katapultowego. WITU bada też działanie instalacji paliwowej. W trakcie wyjaśniania zdarzenia komisja wystąpiła o udostępnienie wszelkich niezbędnych informacji do Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 i 4 zajmujących się naprawami i obsługą techniczną myśliwców. Współpraca z tymi firmami przebiega bez zakłóceń – zapewnia MON.

Ministerstwo stwierdza, że dopiero po zakończeniu prac komisji i prokuratury możliwe będzie jednoznaczne stwierdzenie przyczyn katastrofy myśliwca MiG-29.

– W przypadku ustalenia jakichkolwiek uchybień lub złamania procedur, wobec osób, które się ich dopuściły będą wyciągnięte odpowiednie konsekwencje – podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej.

MON poinformowało przy okazji, że minister Mariusz Błaszczak polecił szefowi Sztabu Generalnego WP przyśpieszenie przygotowań do pozyskanie samolotu myśliwskiego nowej generacji „wprowadzającego nową jakość w działaniach lotniczych, jak też wsparcia pola walki”. Przyszły myśliwiec ma spełniać wszelkie warunki działania i operacji sojuszniczych w środowisku „antydostępowym i sieciocentrycznym”.

Mogą Ci się również spodobać

Tomahawki wracają do wszystkich rodzajów sił zbrojnych

Amerykanie przeprowadzili próbę pocisku manewrującego Tomahawk, który odpalono z wyrzutni naziemnej. To bezsprzeczny pokaz ...

Czemu Trump pozwolił na turecką inwazję?

Turecka inwazja na kontrolowane przez Kurdów tereny północnej Syrii, region zwany przez Kurdów Rojavą, ...

Dziewiąty Independence w liniii

W Charleston w Południowej Karolinie odbyła się uroczystość wcielenia do służby wielozadaniowego okrętu wojennego ...