Okręty wspierają walką z Covid-19

Wśród ogromu sił i środków zaangażowanych w skali globalnej w zwalczanie pandemii wirusa Covid-19 nie zabrakło sił morskich i okrętów.

Publikacja: 03.04.2020 16:09

USNS Comfort, pływający szpital US Navy, wchodzi do Nowego Jorku. Okręt może przyjąć około 1000 pacj

USNS Comfort, pływający szpital US Navy, wchodzi do Nowego Jorku. Okręt może przyjąć około 1000 pacjentów. Fot./US Navy.

Foto: USNS Comfort, pływający szpital US Navy, wchodzi do Nowego Jorku. Okręt może przyjąć około 1000 pacjentów. Fot./US Navy.

Wśród nich do tej pory znalazły się specjalizowane jednostki szpitalne, jak i te, w przypadku których rola wsparcia operacji humanitarnych została przypisana do pierwszoplanowej funkcji wojskowej.

Czytaj także: Zwiadowcze drony grupy WB pomogą w walce z wirusem

Jako pierwsza do akcji weszła francuska Marine nationale. Już 22 marca okręt desantowy i dowodzenia Tonnerre typu Mistral, zacumował w Ajaccio na Korsyce. Ewakuował kilkunastu pacjentów zakażonych koronawirusem, w tym kilku wymagających intensywnej opieki. Nazajutrz wyokrętowano ich w Marsylii, po czym przetransportowano do placówek medycznych w rejonie Prowansji ‒ Lazurowego Wybrzeża. Paryż zaangażował do akcji pomocy także bliźniacze okręty – Mistral i Dixmude. Zostały one wysłane do departamentów zamorskich V Republiki. Pierwszy na wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim, drugi w rejon Antyli Francuskich na Karaibach.

""

Dixmude, okręt typu Mistral popłynął na Karaiby, by pomóc tam w walce z wirusem. Francuzi zaangażowali wszystkie trzy Mistrale do pomocy medycznej swoim obywatelom. Fot./Tomasz Grotnik.

radar.rp.pl

Choć trzy jednostki typu Mistral zaprojektowano zasadniczo do transportu techniki wojskowej i żołnierzy oraz działania w charakterze platform dowodzenia, dysponują one zapleczem szpitalnym. Na każdym, na 750 metrach kwadratowych, urządzono placówkę medyczną spełniającą standard NATO Role 3. Obejmuje ona: dwie sale operacyjne oraz gabinety specjalistyczne (rentgenowski i stomatologiczny). 69 łóżek, z których siedem przystosowano do intensywnej opieki medycznej. Dodatkowych 50 łóżek polowych można rozstawić w hangarze śmigłowców.

Do walki z COVID-19 włączyły się też wyspecjalizowane okręty szpitalne.

Za oceanem

27 marca Los Angeles otrzymało wsparcie „Miłosierdzia”, zaś trzy dni później do Nowego Jorku dotarło „Pocieszenie”. Należące do US Navy okręty szpitalne o tych nazwach – Mercy i Comfort – zacumowały we wspomnianych portach. Wraz z załogami oraz personelem medycznym wspierają zmagania Amerykanów z rozprzestrzeniającą się błyskawicznie pandemią wirusa COVID-19.

""

Prezydent Trump żegna USNS Comfort przed jego rejsem do Nowego Jorku. Fot./US Navy.

radar.rp.pl

W typowych warunkach ćwiczą z dala od kraju z grupami okrętowymi wsparcie medyczne i rehabilitacyjne żołnierzy oraz marynarzy. Oprócz manewrów mają na kontach rzeczywiste operacje w rejonach działań wojennych (Irak, Zatoka Perska), pomoc uchodźcom i ofiarom klęsk żywiołowych (Haiti, Portoryko). Rzadko wspierają bezpośrednio obywateli Stanów Zjednoczonych na ich własnej ziemi. Działo się tak tylko w szczególnych okolicznościach, np. po zamachach terrorystycznych 11 września 2001 r., czy uderzeniu huraganu Katrina w 2005 r. I tym razem warunki są ekstraordynaryjne.

Czytaj także: Leonardo na wojnie z pandemią

Tegoroczna dyslokacja obu pływających szpitali jest poświęcona pomocy medycznej Amerykanom w regionach poważnie dotkniętych rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. Około 2200 specjalistów medycznych US Navy z „Miłosierdzia” i „Pocieszenia”, wspieranych przez zaokrętowany dodatkowo personel cywilny, pomaga lokalnym placówkom opieki zdrowotnej. Oferują leczenie osobom, które nie są zakażone wirusem, a przez to uwalniają szpitale i kliniki od dodatkowego obłożenia miejsc hospitalizacji. Wszystko po to, by mogły skupić się na pomocy pacjentom z COVID-19. Oba pływające szpitale przyjęły już pierwszych pacjentów.

Pływające szpitale

Zasadniczym zadaniem Mercy i Comforta jest zapewnienie mobilnego zaplecza medycznego, chirurgicznego, zabiegowego i rekonwalescencji żołnierzom sił ekspedycyjnych US Army i Marines walczącym z dala od kraju. Jak widać, są to w istocie o wiele bardziej elastyczne i potrzebne jednostki, co udowadniały w przeszłości pomagając cywilnym ofiarom kataklizmów, migracji i wojen. Jednak tych użytecznych okrętów nie stworzono od podstaw do swoich ról.

Czytaj także: Wirus wstrzymuje montaż samolotów Boeinga

„Miłosierdzie” i „Pocieszenie” powstały w wyniku przebudowy …zbiornikowców do przewozu surowej ropy naftowej typu San Clemente. Po zakończeniu około 10-letniej cywilnej służby, Worth i Rose City zostały zakupione przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i przekazane stoczni NASSCO w kalifornijskim San Diego w celu konwersji. Pierwszy rozpoczął nową kampanię w 1986 r., drugi rok później. Ich operatorem jest Military Sealift Command. Pod względem rozmiarów, w US Navy ustępują tylko lotniskowcom atomowym. Każdy wypiera 69 390 ton, mierzy 272,6 m i ma szerokość 32,25 m. Turbina parowa o mocy 24 500 KM pozwala rozpędzić je do 17,5 węzła. Zasięg pływających szpitali też jest imponujący – 13 400 Mm (ok. 25 000 km).

""

Załadunek zapasów i medykamentów na USNS Comfort. Fot./US Navy.

radar.rp.pl

Wyposażenie specjalistyczne obejmuje m.in.: 80 łóżek do intensywnej opieki, 20 do opieki pozabiegowej, 280 do opieki nad średniochorymi i 120 dla lżej poszkodowanych oraz 500 tymczasowych (polowych). To daje łącznie 1000 miejsc leżących dla pacjentów.

Okręty mają po 12 sal operacyjnych i gabinety specjalistyczne (m.in. radiologiczny, okulistyczny, otometryczny, stomatologiczny). Posiadają także laboratoria stacjonarne i zdalne (telemedycyna), bank krwi, magazyny sprzętu medycznego, czy wytwornice tlenu medycznego. Posiadają również kostnicę oraz krematorium do utylizacji odpadów medycznych. Na rufie jest ponadto lądowisko śmigłowca, mogącego służyć do szybkiej ewakuacji chorych MEDEVAC. Na każdym z okrętów opiekę nad rannymi i chorymi sprawuje 1156 lekarzy i pielęgniarzy.

Wśród nich do tej pory znalazły się specjalizowane jednostki szpitalne, jak i te, w przypadku których rola wsparcia operacji humanitarnych została przypisana do pierwszoplanowej funkcji wojskowej.

Czytaj także: Zwiadowcze drony grupy WB pomogą w walce z wirusem

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego