Leopardy dostaną lufy z Podkarpacia

Huta Stalowa Wola, dziś prawdziwe centrum artyleryjskie polskiej zbrojeniówki, będzie produkować licencyjne lufy do czołgów Leopard 2.

Publikacja: 22.07.2021 15:59

Leopardy dostaną lufy z Podkarpacia

Foto: Fot./HSW

Konsekwentne inwestycje w ostatniej dekadzie pozwoliły HSW uruchomić najnowocześniejszą na świecie wytwórnię luf średnich i dużych kalibrów do armat od 30 do 155 mm. W tym o długości powyżej 4,5 m.

Czytaj także: Supermoździerze z HSW nabierają zasięgu

W Europie, oprócz Rosjan, tak zaawansowane technologicznie produkty, pozwalające uzbrajać czołgi,  dalekosiężne działa, moździerze i całe spektrum systemów broni przeciwlotniczej czy morskiej oferują tylko największe koncerny w krajach NATO. Drancuski Nexter i niemiecki  Rheinmetall.

Licencja na uzbrajanie

To właśnie współpraca licencyjna z Rheinmetall Waffe Munition pozwoliła HSW tak szybko dogonić liderów unikalnej lufowej specjalizacji. Wieloletnią współpracę Huty z Rheinmetallem przypieczętowało podpisanie umowy o licencyjnej produkcji luf kal. 120 mm do wyznaczających światowe standardy pancerne czołgów Leopard. Polska jest jednym z największych w świecie użytkowników czołgów z rodziny Leo i modernizuje ich starszą wersję. Dyrektor zarządzający RWM, Roman Koehne, przekazując zbrojowni z Podkarpacia lufową licencję na 20 lat nie wykluczył zamówień i biznesowej współpracy.

Czytaj także: HSW coraz głębiej wchodzi do „Wisły”

Jerzy Reszczyński, znawca broni artyleryjskiej tłumaczy, że choć HSW, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych produkowała tysiące licencyjnych luf czołgowych dla armii układu warszawskiego i na eksport, m. in. do Iraku Saddama Husajna, a potem robiła lufy do moździerzy i dział użytkowanych przez polską armię, to po raz pierwszy chodzi o produkcję luf najnowszej generacji o długości do 9 m.

Inwestycje i nowe kompetencje

– Dokonanie w HSW lufowej rewolucji umożliwiły wieloletnie inwestycje warte ponad 50 mln zł. Aby dokonać w Hucie technologicznego skoku trzeba było wydać także co najmniej 3 mln zł na przejmowanie unikalnych kompetencji od licencjodawców, ale też uczenie się rzadkiego fachu od najlepszych – zaznacza Monika Koniecko, rzecznik HSW.

Czytaj także: Coraz bliżej współpracy HSW i Raytheon

Zdaniem ekspertów wyprzedziliśmy zachodnią konkurencję, bo zastosowane w Hucie linie technologiczne to absolutny top w artyleryjskiej branży.

Autofretaż i inne technologie

– Specjalistyczny zakład z HSW dysponuje unikalnymi technikami obróbki i utwardzania stali, które pozwalają przedłużyć żywotność luf – mówi Jerzy Reszczyński.

To tzw technologia autofretażu. Pozwala zwiększyć wytrzymałość otworu lufy poprzez poddanie – w kontrolowanych warunkach – jej wnętrza ciśnieniu 10 tys. barów przy pomocy urządzeń hydraulicznych.

Czytaj także: Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

W nowej lufowni już pracują jedyne w polskim przemyśle obrabiarki najnowszej generacji. Pozwalają na wiercenie precyzyjnych otworów o długości przekraczającej 10 m, bruzdowanie oraz honowanie (wygładzanie) elementów o średnicy wewnętrznej aż do 800 mm. HSW wyposażono także w wielofunkcyjne centrum tokarsko-frezarskie. Pozwala wykonywać z jednego materiału o ciężarze paru ton kilka operacji, bez potrzeby przenoszenia go z maszyny na maszynę.

Konsekwentne inwestycje w ostatniej dekadzie pozwoliły HSW uruchomić najnowocześniejszą na świecie wytwórnię luf średnich i dużych kalibrów do armat od 30 do 155 mm. W tym o długości powyżej 4,5 m.

Czytaj także: Supermoździerze z HSW nabierają zasięgu

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego