Rakiety MBDA celują w polską tarczę

Brytyjskie przeciwlotnicze systemy rakietowe CAMM–ER, oferowane oręż polskiej tarczy powietrznej „Narew”, uzbroją wkrótce okręty jednego z krajów. Którego? Tego europejski koncern rakietowy MBDA nie ujawnia.

Publikacja: 16.04.2021 16:11

Start pocisku przeciwlotniczego CAMM-ER. Fot./MBDA.

Start pocisku przeciwlotniczego CAMM-ER. Fot./MBDA.

Foto: Start pocisku przeciwlotniczego CAMM-ER. Fot./MBDA.

Tajemniczy kontrakt na zestawy wykorzystujące najnowszą wersję pocisków CAMM o zasięgu przekraczającym 40 km zawarto pod koniec lutego.

Dla wojskowych z Inspektoratu Uzbrojenia MON, to ważny sygnał, że broń, która w naszej armii budzi duże zainteresowanie, dojrzała już w pełni do praktycznego zastosowania bojowego.

Kuszenie technologiami

MBDA, producent systemów rakietowych używanych dziś w armiach NATO, od dawna kusi polskich decydentów ofertą wyposażenia przyszłej tarczy powietrznej krótkiego zasięgu „Narew” w  wyrzutnie precyzyjnych pocisków z rodziny CAMM.

Czytaj także: Wyrzutnie MBDA już na polskich pojazdach

– Zmodyfikowane zestawy przeciwlotnicze CAMM–ER to produkt wyjątkowo zbieżny z polskimi oczekiwaniami i potrzebami operacyjnymi – przekonuje rakietowy koncern.

MBDA kusi też zbrojeniówkę.

– Jeśli Siły Zbrojne RP wybiorą wyrzutnie i pociski systemu CAMM to do polskiego przemysłu trafią z pewnością unikalne rakietowe technologie – wskazuje koncern.

Zresztą przemysłowa kooperacja z Brytyjczykami wystartowała zanim w kwestii uzbrojenia „Narwi” zapadły strategiczne rozstrzygnięcia.

Radar ustalił, że komponenty wykorzystywane w całej rodzinie rakiet CAMM (Common Anti-air Modular Missile), trafiających na wyrzutnie okrętowe i lądowe obecnych, nie tylko brytyjskich użytkowników już teraz są produkowane w Polsce. M.in. w skarżyskich zakładach Mesko, a szefowie i technolodzy MBDA wysoko oceniają ich jakość.

Czytaj także: MSPO 2019: MBDA promuje Enforcera

– Mesko dołączyło do globalnego łańcucha dostaw Europejskiego Domu Rakietowego w ostatnich latach i dostarcza komponenty nie tylko do pocisków CAMM, ale również do przeciwpancernych rakiet powietrze – ziemia Brimstone. Sądzimy, że złożymy kolejne kooperacyjne zamówienia w polskich firmach – zapowiada MBDA.

Wyrzutnie odporne na covidowy kryzys

Europejski koncern rakietowy, w którym udziały mają najwięksi gracze zbrojeniowego rynku w UE –  Airbus (37,5 proc.), BAE Systems (37,5 proc.) i Leonardo (25 proc.) – właśnie poinformował, że mimo spowolnienia gospodarczego spowodowanego Covid-19 udało mu się w zeszłym roku osiągnąć dobre wyniki.

– Firma MBDA wykazała się w 2020 r. dużą odpornością biznesową na globalną pandemię – twierdzi Éric Béranger, prezes MBDA.

Czytaj także: Pociski CAMM i IBCS dojrzewają do „Narwi”

W zeszłym cała międzynarodowa korporacja Europejskiego Domu Rakietowego wypracowała przychody w wysokości 3,6 mld euro, uzyskując je w równych proporcjach (50:50) od klientów krajowych i zagranicznych. MBDA zdobyło w 2020 r. nowe kontrakty o wartości 3,3 mld euro, dzięki czemu portfel zamówień firmy to obecnie prawie 16,6 mld euro.

Prezes MBDA, nie ma wątpliwości, że niezłe prognozy na obecny rok i dalszą przyszłość można już teraz budować w oparciu o sygnały płynące od międzynarodowych odbiorców zainteresowanych zakupami precyzyjnej broni. Zdaniem szefa MBDA sprawozdanie z dokonań w  2020 rok „otwiera drogę do przyszłego wzrostu firmy”.

Kontraktowe żniwa mimo pandemii

Éric Béranger podaje, że mimo perturbacji związanych z pandemią, rok 2020 był w koncernie kolejnym okresem wzmożonej rekrutacji. MBDA zatrudniło w Europie 1100 nowych pracowników. W tym roku firma planuje pozyskać kolejnych 1200 fachowców.

MBDA uchylił rąbka tajemnicy otaczającej zwykle najważniejsze kontrakty. Wśród głównych transakcji zawartych w 2020 r. firma wymienia umowy na produkcję pocisków SPEAR dla Royal Air Force oraz modernizację pocisków przeciwpancernych Brimstone do gruntownie zmodernizowanej wersji Brimstone 3.

Czytaj także: Udane próby CAMM-ER

Armia francuska zleciła MBDA unowocześnienie rakiet przeciwlotniczych Aster w połowie okresu ich eksploatacji. Spółka opracuje także nowe pociski MHT dla śmigłowców uderzeniowych Tiger.

Włosi podpisali z rakietowym koncernem kontrakt na dostawy nowych pocisków przeciwokrętowych  Teseo MK2/E.

Niemiecka marynarka wojenna zamówiła w MBDA projekt i wykonanie demonstratora technologii wysokoenergetycznego lasera. Współwykonawcą laserowego działa ma być zbrojeniowa spółka  Rheinmetall.

Większość pozostałych zamówień eksportowych otoczona jest dyskrecją. Wiadomo iż pakiet uzbrojenia morskiego trafi do co najmniej do dwóch krajów. Nazwy jednego MBDA nie ujawnia. Drugi to Senegal.

Tajemniczy kontrakt na zestawy wykorzystujące najnowszą wersję pocisków CAMM o zasięgu przekraczającym 40 km zawarto pod koniec lutego.

Dla wojskowych z Inspektoratu Uzbrojenia MON, to ważny sygnał, że broń, która w naszej armii budzi duże zainteresowanie, dojrzała już w pełni do praktycznego zastosowania bojowego.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego