Nowe życie norweskich Herculesów

Pierwszy z eks-norweskich Herculesów przebudowany przez Coulson Aviation do roli samolotu przeciwpożarowego. Fot./Coulson Aviation.

Firma Coulson Aviation poinformowała o przebazowaniu pierwszego średniego samolotu transportowego Lockheed Martin C-130H Hercules na lotnisko Crestview na Florydzie.

Tym samym nowy etap życia rozpoczynają maszyny, które wcześniej eksploatowały Królewskie Siły Powietrzne Norwegii.

Firma Coulson Aviation kupiła samoloty na aukcji organizowanej przez norweską Forsvarsmateriell, agencję ds. wyposażenia sił zbrojnych, która odpowiada m.in. za sprzedaż zbędnego sprzętu. Sześć C-130H eksploatowanych przez Norwegów zostało wycofanych z eksploatacji jeszcze w 2008 r. Pięć z nich zmagazynowano na składowisku AMARC w bazie Davis-Monthan w Tuscon. Szósty trafił do muzeum na terenie Norwegii. W Luftforsvaret zostały zastąpione przez cztery nowe C-130J Super Hercules.

Procedura sprzedaży starych transportowców rozpoczęła się w 2018 r. Jedyną odpowiedź na ofertę złożyła firma Coulson Aviation, która zaproponowała 4,5 mln dol. Została ona przyjęta przez rząd Norwegii. Dodatkowo procedura musiała uzyskać akceptację administracji Stanów Zjednoczonych, który pośredniczył w dostawie samolotów do Norwegii. Podpisanie umowy nastąpiło w listopadzie 2019 r. W lutym 2020 r. rozpoczęto przygotowania dwóch pierwszych samolotów do przebazowania na Florydę. To tam przechodzą remont i przebudowę na samoloty do zwalczania pożarów. Wszystkich pięć ma opuścić składowisko AMARC do końca bieżącego roku. Prace przy przebudowie zakończą się najprawdopodobniej do końca 2021 r.

Firma Coulson Aviation świadczy usługi przeciwpożarowe na całym świecie (m.in. na początku roku jej samoloty uczestniczyły w walce z pożarami w Australii, gdzie zresztą doszło do katastrofy jednego z eksploatowanych Herculesów). Flota powietrzna firmy obejmuje śmigłowce różnych typów i samoloty, w tym rodziny C-130 Hercules. W przypadku tych ostatnich konwersja obejmuje przede wszystkim zabudowę w kabinie ładunkowej zbiornika na substancje gaśnicze wraz z instalacją zrzutu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Czterech w walce o remont ORP Bielik

Komenda Portu Wojennego w Gdyni otworzyła oferty w przetargu na naprawy bieżące okrętu podwodnego ...

Hakerzy żerują na pandemii

Rządy obcych państw wspierają cyberataki żerujące na pandemii. Hakerzy nie mają skrupułów. Wykorzystują do ...

Mimo wszystko jednak „Kuzniecow”

Jedyny rosyjski lotniskowiec zostanie wyremontowany i wróci do służby w 2022 r. – Całkowicie ...