Najnowsze myśliwce F-15 w ofercie dla Indii

Boeing chce zaoferować Indiom dwumiejscowe wielozadaniowe samoloty myśliwskie F-15EX. Jest to najnowsza wersja myśliwca F-15 kupowana obecnie przez siły powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF).

Publikacja: 28.02.2020 19:22

Siedem najlepszych na świecie myśliwców bierze udział w przetargu indyjskich sił powietrznych na 114

Siedem najlepszych na świecie myśliwców bierze udział w przetargu indyjskich sił powietrznych na 114 średnich samolotów myśliwskich. Wkrótce może pojawić się ósmy – myśliwiec Boeing F-15EX, opracowany dla amerykańskich sił powietrznych. Fot./Boeing

Foto: Siedem najlepszych na świecie myśliwców bierze udział w przetargu indyjskich sił powietrznych na 114 średnich samolotów myśliwskich. Wkrótce może pojawić się ósmy – myśliwiec Boeing F-15EX, opracowany dla amerykańskich sił powietrznych. Fot./Boeing

Koncern stara się o zgodę rządu amerykańskiego na sprzedaż dla Indii do 110 maszyn tego typu. Boeing od dłuższego czasu oferuje również Indiom pokładowe samoloty myśliwskie F/A-18E/F Super Hornet. Maszyny zgłoszono zarówno do przetargu na nowe myśliwce dla sił powietrznych jak i przetargu na myśliwce bazowania pokładowego dla marynarki wojennej.

Burzliwy przetarg

Indyjski przetarg na zakup nowych wielozadaniowych samolotów myśliwskich ma długą i burzliwą historię. W 2001 r. indyjskie siły powietrzne po raz pierwszy wyraziły zainteresowanie zakupem 126 egzemplarzy średniego wielozadaniowego samolotu bojowego MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft). W przetargu brało udział sześć myśliwców. Boeing F/A-18E/F Super Hornet, Dassault Rafale, Eurofighter Typhoon, Lockheed Martin F-16IN, Mikojan MiG-35 oraz Saab JAS 39NG(IN) Gripen. Od samego początku Indie podkreślały, że produkcja większości egzemplarzy ma odbywać się w rodzimych zakładach HAL (Hindustan Aeronautics Limited).

Czytaj także: Indie kupią amerykański sprzęt wojskowy za miliardy dolarów

Do maja 2009 r. siły powietrzne zakończyły ocenę techniczną wszystkich sześciu samolotów myśliwskich. Testy w powietrzu zakończono w grudniu 2010 r. Ostatecznie 31 stycznia 2012 r. zwycięzcą ogłoszono francuską firmę Dassault Aviation. Rozpoczęły się trudne negocjacje dotyczące ostatecznej ceny myśliwców, terminów realizacji kontraktu i transferu technologii. Sytuację skomplikowały wybory w 2014 r. i powołanie rządu premiera Nerendry Modi’ego.

W lipcu 2015 r. Indie wycofały się z przetargu zamykając oficjalnie program MMRCA. Jednak, 23 września 2016 r., podpisano umowę o wartości 7,8 mld euro na zakup 36 samolotów myśliwskich Rafale. Pierwszy egzemplarz indyjskie siły powietrzne odebrały 8 października 2019 r. Cala dostawa ma zostać zrealizowana do kwietnia 2022 r.

Francuskie rozwiązanie przejściowe

Zakup myśliwców Rafale „prosto z półki” jest oczywiście rozwiązaniem przejściowym. Francuskie maszyny zastąpią w pierwszej kolejności samoloty myśliwskie MiG-21. W zbliżającej się dekadzie Indie będę jednak potrzebowały nowych myśliwców, które zastąpią starzejące się samoloty myśliwsko-bombowe Jaguar oraz MiG-29 i Mirage 2000.

Czytaj także: Indie kupują w Rosji 1000 rakiet do samolotów

W styczniu 2017 r. indyjskie ministerstwo obrony ogłosiło plan zakupu około 200 myśliwców jednosilnikowych. Liczbę egzemplarzy ograniczono później do 110, a kolejną specyfikację rozszerzono o myśliwce dwusilnikowe. Do obecnego przetargu swoje propozycje zgłosili wszyscy uczestnicy programu MRCA. Niewykluczone że Rosja oprócz MiG-35 zaproponuje również myśliwce Su-35.

Równocześnie trwa ogłoszony w styczniu 2017 r. przez indyjską marynarkę wojenną program zakupu 57 myśliwców pokładowych MRCB (Multi-Role Carrier Borne Fighters). Boeing zaoferował wielozadaniowe samoloty myśliwskie F/A-18E/F Super Hornet, natomiast Dassault: Rafale-M. Celem programu jest uzupełnienie floty myśliwców pokładowych MiG-29K/KUB. Nowe samoloty mają znaleźć się w wyposażeniu grupy lotniczej budowanego lotniskowca INS Vikrant oraz planowanego INS Vishal.

""

Samolot wielozadaniowy F/A-18F Super Hornet z podwieszonym pociskiem AARGM. Fot./US Navy/Greg L. Davis.

radar.rp.pl

Boeing zapowiedział przeprowadzenie w pierwszym kwartale 2020 r. prób F/A-18E/F na pokładzie jedynego indyjskiego lotniskowca INS Vikramaditya. Chodzi przede wszystkim o wykonanie próbnych startów z pochyłej rampy lotniskowca. Próbne starty będą też przeprowadzane z „lądowej” rampy startowej, która znajduje się w centrum testowym marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, w bazie NAS Patuxent River.

Koncern stara się o zgodę rządu amerykańskiego na sprzedaż dla Indii do 110 maszyn tego typu. Boeing od dłuższego czasu oferuje również Indiom pokładowe samoloty myśliwskie F/A-18E/F Super Hornet. Maszyny zgłoszono zarówno do przetargu na nowe myśliwce dla sił powietrznych jak i przetargu na myśliwce bazowania pokładowego dla marynarki wojennej.

Burzliwy przetarg

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego