Rosyjska Flota Bałtycka z nowymi okrętami podwodnymi

Flota Bałtycka już wkrótce może otrzymać serię konwencjonalnych okrętów podwodnych projektu 636.3 (określanych powszechnie jako typ Warszawianka).

Publikacja: 13.12.2019 18:23

Marzec 2018 r. Wodowanie pierwszego okrętu podwodnego projektu 636.3 dla Floty Oceanu Spokojnego. Fo

Marzec 2018 r. Wodowanie pierwszego okrętu podwodnego projektu 636.3 dla Floty Oceanu Spokojnego. Fot./Stocznie Admiralicji.

Foto: Marzec 2018 r. Wodowanie pierwszego okrętu podwodnego projektu 636.3 dla Floty Oceanu Spokojnego. Fot./Stocznie Admiralicji.

Dyrektor generalny Stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu Aleksandr Buzakow spodziewa się, że kontakt w tej sprawie podpisze w przyszłym roku.

Okręty projektu 636.3 to bardzo ciche, trudnowykrywalne jednostki, uzbrojone między innymi w pociski manewrujące „woda-ziemia” Kalibr-PŁ.

Czytaj także: Analiza Radaru: Marynarka Wojenna powoli rdzewieje

To już druga zapowiedź tej umowy, jaka w ostatnim czasie pojawiła się w rosyjskich mediach. W listopadzie agencja TASS podała, że dowództwo rosyjskiej floty prowadzi analizy dotyczące budowy okrętów podwodnych projektu 636.3 dla Floty Bałtyckiej. Wówczas jednak żadnych szczegółów na temat tego przedsięwzięcia nie podano.

Teraz co prawda wciąż nie ma oficjalnej wypowiedzi Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej czy dowództwa Marynarki Wojennej w tej sprawie. Wrosyjskich mediach pojawiła się jednak wypowiedź szefa państwowej stoczni budującej te jednostki – Stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu. Aleksandr Buzakow powiedział, że spodziewa się, iż kontrakt na budowę „serii okrętów podwodnych projektu 636.3 dla Floty Bałtyckiej podpisze w przyszłym roku”.

Czytaj także: Długi powrót z parady

Jeśli tak się stanie, to produkcja ruszy w roku 2021. Buzakow dyplomatycznie zaznaczył jednak, że „życie pokaże, jak to będzie”.

Okręty projektu 636.3 we Flocie Bałtyckiej w 2023 r.

Jeżeli jednak scenariusz zakreślony przez dyrektora generalnego Stoczni Admiralicji zostałby zrealizowany, to można szacować, że pierwszy okręt podwodny uzbrojony w pociski manewrujące wszedłby do służby we Flocie Bałtyckiej już w 2023 r. Okręty tego typu są bowiem obecnie przez petersburską stocznię produkowane seryjnie. Dla przykładu. Najnowszą jednostkę – Pietropawłowsk-Kamczatskij – wcielono do Floty Oceanu Spokojnego 25 listopada tego roku. Budowa ruszyła 28 czerwca 2017 r.

Czytaj także: Rekord złodziejstwa we Flocie Bałtyckiej

W sumie do służby w rosyjskiej flocie weszło siedem okrętów podwodnych projektu 636.3 zbudowanych w Stoczniach Admiralicji. Pierwsza seria sześciu okrętów zasiliła Flotę Czarnomorską. Ostatnio zaś do Floty Oceanu Spokojnego włączono pierwszą z sześciu zamówionych jednostek. Kolejne trzy są obecnie budowane. Dostawy zakończą się pod koniec 2022 r.

""

Rosyjski okręt podwodny typu „Warszawianka” (zwanym też „Pałtus”) o napędzie konwencjonalnym. Fot./Wikipedia

radar.rp.pl

W rosyjskim resorcie obrony i w dowództwie floty od jakiegoś czasu trwają analizy dotyczące nowych okrętów podwodnych dla Floty Bałtyckiej. Do tej pory jednak nie podjęto oficjalnej decyzji w tej sprawie. Teoretycznie możliwe jest więc, że Rosjanie postanowią ulokować w bazach morskich nad Bałtykiem starsze okręty lub przebazować tam jednostki z Morza Czarnego.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

Okręty podwodne projektu 636.3 to udoskonalone jednostki projektu 636. Charakteryzują się poprawionymi parametrami hydroakustycznymi. Są trudnowykrywalne i uznawane za jedne z najcichszych okrętów podwodnych na świecie. Ich najgroźniejszą bronią są pociski manewrujące systemu Kalibr-PŁ, które mogą razić cele na powierzchni wody i w głębi lądu.

Dyrektor generalny Stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu Aleksandr Buzakow spodziewa się, że kontakt w tej sprawie podpisze w przyszłym roku.

Okręty projektu 636.3 to bardzo ciche, trudnowykrywalne jednostki, uzbrojone między innymi w pociski manewrujące „woda-ziemia” Kalibr-PŁ.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego