Jest zgoda Departamentu Stanu na sprzedaż F-35 Polsce

Makieta myśliwca F-35A Lightning II prezentowana podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki

Departament Obrony USA zatwierdził sprzedaż do Polski myśliwców F-35A Lightning II za kwotę maksymalnie 6,5 mld dol.

Jak czytamy w komunikacie agencji DSCA, zatwierdzona przez Departament Obrony sprzedaż obejmuje 32 myśliwce F-35A Lightning II oraz 33 silniki Pratt & Whitney F-135.

– Myśliwce F-35 zapewnią Polsce skuteczny środek obrony zdolny do powstrzymania agresji w regionie oraz zapewnią interoperacyjność z siłami USA – czytamy w opublikowanym komunikacie. – Sprzedaż zwiększy zasoby operacyjne Polskich Sił Powietrznych oraz zwiększy możliwości ich możliwości samoobrony – czytamy.

Czytaj także: Nowa modyfikacja sprawi, że F-35 będą znacznie bezpieczniejsze

W komunikacie amerykanie podkreślają ponadto, że zakup ma dla Polski niemal historyczne znaczenie. F-35 zastąpią w wyposażeniu Sił Powietrznych ostatnie z postsowieckich maszyn. Mowa o wysłużonych samolotach MiG-29 i Su-22.

Makieta myśliwca F-35A Lightning II prezentowana podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki NZ. SAMOLOT F-35 Fot. Roman Bosiacki /CF/Fotorzepa

Zgoda Departamentu Obrony na sprzedaż to jeden z pierwszych kroków, jaki trzeba przejść w ramach procedury FMS (Foreign Military Sales). Następna w kolejności jest zgoda Kongresu, co w obecnej sytuacji politycznej wydaje się być wręcz formalnością. Po niej Warszawa otrzyma wstępną ofertę na samoloty (LOA – Letter of Offer and Acceptance) oraz rozpoczną się szczegółowe negocjacje. Podpisanie końcowej umowy nastąpi po ich zakończeniu.

Czytaj także: Rekordowa umowa na zakup myśliwców F-35

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych polskich myśliwców F-35 nad Wisłą? W czerwcu bieżącego roku wiceministra ON, Wojciecha Skurkiewicza informował, że zakup samolotów 5. generacji to jeden z priorytetów polskiej administracji. Myśliwce kupujemy w ramach wpisanego w Plan Modernizacji Technicznej Programu Harpia. Minister informował, że pierwsze egzemplarze (16 maszyn) powinny trafić do Sił Powietrznych do 2026 r. 16 kolejnych egzemplarzy – po tym terminie.

Makieta myśliwca F-35A Lightning II prezentowana podczas MSPO w Kielcach. Fot./Roman Bosiacki
NZ. SAMOLOT F-35
Fot. Roman Bosiacki /CF/Fotorzepa
Makieta myśliwca F-35A Lightning II prezentowana podczas MSPO w Kielcach. Na pierwszym planie silnik Pratt & Whitney F-135. Fot./Roman Bosiacki

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

BWP Dardo. Fot./Sztab Wojsk Lądowych Republiki Włoskiej.

Włosi szukają nowych bojowych wozów piechoty

We włoskich mediach pojawiły się nowe informacje na temat programu Nuovo Veicolo Corazzato da ...

IBCS coraz bliżej amerykańskiej armii i polskich Patriotów

IBCS, najnowszy zintegrowany zespół dowodzenia bateriami Patriot firmy Northrop Grumman, otrzymał w USA zgodę ...

Polska Grupa Zbrojeniowa nad kreską

Polska Grupa Zbrojeniowa wypracowała w 2018 r., po raz pierwszy od lat, skonsolidowany zysk ...