Kolejne okręty podwodne dla Indonezji

Okręt podwodny KRI Alugoro po wodowaniu. Fot. Ministerstwo Obrony Indonezji.

W stoczni PT PAL w Surabai odbyła się uroczystość wodowania okrętu podwodnego KRI Alugoro. Jest to pierwsza jednostka tej klasy zmontowana przez indonezyjski przemysł stoczniowy.

Zwodowana jednostka to trzeci okręt typu Nagapasa, czyli eksportowej wersji południowokoreańskiej serii Chang Bogo. Ta zaś jest licencyjną kopią niemieckiego typu 209/1400. Trzy takie jednostki zostały zamówione przez indonezyjski resort obrony w południowokoreańskim koncernie Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering. Dwie pierwsze zbudowała stocznia DSMW w Okpo w Republice Korei i przekazała zamawiającemu w sierpniu 2017 r. oraz kwietniu 2018 r. Trzecia jednostka, KRI Alugoro, na mocy umowy o transferze technologii, powstała już w Indonezji z pakietów materiałowych przygotowanych przez DSME.

Podpisanie kontraktu w Indonezji to pierwszy sukces południowokoreańskiego przemysłu stoczniowego dotyczący eksportu okrętów podwodnych. Ponadto jest to pierwszy przypadek reeksportu jednostek tej klasy, po tym jak ich producent sam opanował technologię ich budowy w kraju trzecim – w tym przypadku była to Republika Federalna Niemiec.

Równolegle władze Indonezji poinformowały o podpisaniu nowego kontraktu z południowokoreańską agencją zamówień wojskowych DAPA. Chodzi o nowe zamówienie na trzy kolejne okręty typu Chang Bogo (209/1400).

Obecnie brak informacji o szczegółach kontraktu i miejscu budowy jednostek. Wiadomo jednak, że całość ma wartość około 1 mld dol.

Dzięki niemu Indonezja będzie dysponować ośmioma okrętami podwodnymi. Poza wymienioną szóstką typu 209/1400 w linii pozostają dwa typu Cakra. Jest to starsza odmiana typu 209/1300. Okręty powstały na początku lat 80. w niemieckiej stoczni HDW w Kilonii. Obecnie poddawane są remontowi oraz modernizacji w Republice Korei w latach 2004-2006 i 2009-2012.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MSPO 2019: “Błyskawica” skupi uwagę

Lockheed Martin, amerykański gigant zbrojeniowy, choć na tegorocznym MSPO w Kielcach pokaże jedynie naturalnej ...

Nadal nie wiadomo kto naprawi system Gunica

3. Regionalna Baza Logistyczna z Krakowa unieważniła postępowania w sprawie wyboru podmiotu, który zrealizowałby ...

Lubawa zawarła umowy na dostawę taśm do kamizelek

2. Regionalna Baza Logistyczna z Warszawy zawarła umowy z firmą Lubawa dotyczące zakupu i ...