HSW realizuje kontrakt obronny na haubice Krab. Fot./Michał Walczak

Huta Stalowa Wola, największa firma artyleryjska w kraju odpowiedzialna za wykonanie miliardowych kontraktów, już od miesięcy czeka na nowego szefa.

Obecnie na posterunku radzi sobie p.o. prezesa Bartłomiej Zając, wieloletni członek zarządu HSW ds. produkcyjnych i technologicznych.

Ostatnie raporty finansowe podkarpackiej Artylerii nie budzą obaw. HSW wykaże na koniec roku, po latach koniunkturalnych turbulencji, stabilne zyski. Niepokoi jednak, że zaangażowana w najważniejsze dziś programy modernizacyjne zbrojownia pozostaje wciąż bez dowództwa. Przeprowadzony kilka tygodni temu, już po wyborach samorządowych, konkurs nie przyniósł rozstrzygnięcia. Rada nadzorcza HSW tłumaczyła, że kandydaci uzyskali zbyt małą liczbę punktów, aby uzyskać akceptację właściciela. Kolejne rekrutacyjne rozdanie jest w toku. Do najbliższego piątku (14 grudnia) koperty z nazwiskami mają się znaleźć znów na stole komisji konkursowej.

Zmiana warty w HSW

– Nadmiaru kompetentnych kandydatów nie dostrzegam, do pretendentów chyba dotarło, że stanowisko w zarządzie to nie wyłącznie prestiż i splendory, ale też determinacja i praca, a także odpowiedzialność za wyniki placówki z pierwszej linii zbrojeniowego frontu.

– Wszyscy zainteresowani mają już chyba świadomość, że po każdej zmianie rządowych wiatrów jest się na państwowej posadzie w zbrojeniówce nieuchronnie obiektem gry politycznej – mówi wybitny ekspert militarny z Podkarpacia, Jerzy Reszczyński.

Ten znawca i entuzjasta spółki zwraca uwagę, że zmiana warty w zarządzie huty nadchodzi w ważnym momencie. Podkarpacka fabryka realizuje właśnie największy w historii krajowej zbrojeniówki kontrakt obronny (wart ok. 4,5 mld zł ) na haubice Krab i moździerze Rak. Do tego HSW jest w głównym nurcie przygotowań do przejęcia amerykańskich technologii związanych z tarczą powietrzną Wisła: ma w ramach kooperacji z koncernami z USA zarządzać projektami i robić wyrzutnie dla polskich zestawów Patriot.

Nowe kompetencje HSW

Huta nie tylko wdrożyła pozyskane technologie artyleryjskie, ale również przeszła głęboki proces modernizacji infrastruktury i procesów produkcji. Zarówno budowa nowej hali, jak również kończona właśnie robotyzacja produkcji i uruchomienie nowoczesnej lufowni były kluczowymi etapami, dzięki którym zmienił się profil zakładów. Teraz dochodzi do tego specjalizacja w zakresie budowy nowoczesnych podwozi opancerzonych wozów bojowych. HSW będzie unikalnym centrum kompetencji w tej dziedzinie w skali całej zbrojeniówki i ma szanse być jednym z najnowocześniejszych ośrodków tego typu na świecie.

Równocześnie w firmie startuje kolejna faza „krabowego”, haubicznego programu Regina. Firma czeka też na rozstrzygniecie czy kontynuowana będzie produkcja samobieżnych moździerzy 120 mm Rak. Stalowa Wola pozostaje też centrum konstruowania bojowego wozu piechoty nowej generacji „Borsuk”.

– W momencie, kiedy w HSW konstytuuje się główny ośrodek wdrażania nowych amerykańskich technologii związanych z wdrażaniem rakietowych rozwiązań towarzyszących realizacji gigantycznego programu obrony powietrznej Wisła , a huta nie ma gospodarza, nie wygląda to dobrze – mówią zbliżone do HSW kolejne nasze źródła ze Stalowej Woli.

Czytaj także: Superradary, kraby, pioruny i gromy

Mogą Ci się również spodobać

Fort Raytheon w nowej kwaterze w Warszawie

Producent rakietowego system Patriot – amerykański Raytheon – koncentruje i wzmacnia swoją obecność w ...

Brytyjskie rakiety dla polskich niszczycieli czołgów

Specjaliści europejskiego potentata rakietowego MBDA i Polskiej Grupy Zbrojeniowej testują możliwości integracji przeciwpancernych pocisków ...

Nowe pociski przeciwokrętowe dla „Stratofortec”

Pentagon planuje przystosować bombowce B-52H Stratofortress do przenoszenia pocisków przeciwokrętowych typu AGM-158C LRASM (Long-Range ...