Polska broń nie zarabia na Ukrainie

Polski sprzęt wojskowy mimo apetytu zbrojeniówki z trudem przebija się w siłach zbrojnych Kijowa.

– Trudno liczyć na przełom w wymagającym zaufania i cierpliwości zbrojeniowym biznesie, gdy stale rwą się kontakty, bo zagraniczni partnerzy przestają nadążać za zmianami decydentów w warszawskim MON, a zwłaszcza kadrowymi roszadami w Polskiej Grupie Zbrojeniowej – narzeka Sławomir Kułakowski, prezes Polskiej Izby Producentów na rzecz Obronności Kraju.

Po rewolucji na Majdanie i wybuchu konfliktu w Donbasie polskie firmy, m.in. Maskpol Konieczki czy Lubawa, sprzedawały na Ukrainę raczej sprzęt defensywny, kamizelki kuloodporne, hełmy, systemy maskujące i osłony balistyczne. Stopniowo próbowaliśmy jednak współpracy w dziedzinie sprzętu bojowego: Przemysłowe Centrum Optyki oferowało noktowizory i technologie systemów obserwacyjnych do pojazdów pancernych i pakiety wyposażenia elektrooptycznego dla ukraińskich żołnierzy.

Zdaniem Sławomira Kułakowskiego ukraińska armia najpilniej potrzebuje dziś nowoczesnych systemów łączności urządzeń do bojowej obserwacji i rozpoznania. W wielu jednostkach naszego sąsiada brakuje zaawansowanego technologicznie oprzyrządowania do pojazdów, a także wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Jednak Ukraińcom brakuje pieniędzy na broń nowej generacji, a Kijów nie zaproponował do tej pory solidnego systemu finansowania zbrojeniowego importu.

W odróżnieniu od niemrawo budowanych relacji między państwową PGZ a decydentami z Kijowa sukcesami w obronnej współpracy z Ukraińcami chwali się prywatna WB Group. Ożarowska firma nie tylko dostarcza ukraińskiemu MON zwiadowczy sprzęt bezzałogowy i uzbrojone drony, ale współpracuje efektywnie w dziedzinie środków łączności.

Jest szansa, że nowy rozdział polsko-ukraińskiej współpracy technologicznej o ważnym znaczeniu militarnym otworzy teraz Polska Agencja Kosmiczna. PAK w sojuszu z Polską Grupą Zbrojeniową zamierzają sięgnąć po doświadczenie naszych wschodnich sąsiadów w dziedzinie satelitów i rakiet. Zawarte w tym roku z Kijowem porozumienia otwierają możliwości rozszerzenia kooperacji „kosmicznych” firm, a także współpracy w dziedzinie satelitarnego rozpoznania i technologii rakietowych.

Mogą Ci się również spodobać

NATO modernizuje samoloty AWACS

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz prezydent Boeing International Sir Michael Arthur ogłosili na ...

Ostatnia Anakonda Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej po remoncie

Do 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni przyleciał wielozadaniowy śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3WARM Anakonda o ...

„Myśliwy” i Su-57

Myśliwiec piątego pokolenia i ciężki, uderzeniowy dron wykonały wspólny lot. „W czasie lotu ćwiczono ...