Rośnie moc gniazda artyleryjskich krabów i raków

W podkarpackiej fabryce dalekosiężnych krabów powstaje najnowocześniejsze w Europie centrum zrobotyzowanego spawania pancernych korpusów i podwozi wozów bojowych.

W specjalnie wzniesionej hali właśnie trwa końcowy montaż zaawansowanych automatów spawalniczych. Jakość scalania pancerzy sprawdzi wprost na nowej linii montażowej potężny, rentgenowski skaner.

Haubice w wielkich seriach

Huta Stalowa Wola zakończyła już produkcję partii superdział Krab dla I baterii samobieżnych haubic. Firma przez ostatnie dwa lata od podpisania w 2016 roku kontraktu MON na dostawy czterech tzw. dywizjonowych modułów ogniowych krabów przygotowywała się do rozpoczęcia seryjnej produkcji tego nowoczesnego uzbrojenia. Huta nie tylko wdrożyła pozyskane technologie artyleryjskie, ale również przeszła głęboki proces modernizacji infrastruktury i procesów produkcji. Zarówno budowa nowej hali, jak również uruchomienie nowoczesnej lufowni były kluczowymi etapami, dzięki którym zmienił się profil zakładów. Teraz dochodzi do tego specjalizacja w zakresie budowy nowoczesnych podwozi opancerzonych wozów bojowych. HSW będzie unikalnym centrum kompetencji w tej dziedzinie w skali całej zbrojeniówki.

Zmianom w technologii produkcji towarzyszy zmiana w systemie zarządczym i budowanie nowego modelu funkcjonowania firmy. Efektem działań naprawczych podjętych w ostatnich latach, niezakłóconej realizacji zamówień i kontynuowania procesu poprawy efektywności firmy jest uzyskanie stabilności finansowej HSW. Huta po pierwszych 9 miesiącach tego roku wykazała zysk w wysokości ponad 25 mln zł netto.

Czyta także: Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

Patrioty wzmocnią hutę

Teraz finansową pozycję artyleryjskiej spółki wzmocniło jeszcze pierwsze zamówienie offsetowe z rakietowego programu Wisła. Pod koniec października Huta Stalowa Wola otrzymała od amerykańskiego producenta Patriotów – Raytheon Company zamówienie na usługę przygotowania planu zadań wynikających z realizacji umowy zawartej pomiędzy rządami Polski i Stanów Zjednoczonych w ramach programu rozwoju systemu obrony powietrznej średniego zasięgu. Zamówienie obejmuje opracowanie wstępnego planu zarządzania programem, jak również tzw. planu dojrzałości identyfikującego główne ryzyka jego realizacji w polskich firmach. W HSW już od dawna przygotowywano się do udziału w programie Wisła. Dokonano oceny i weryfikacji możliwości produkcyjnych, analizowano wymogi prawodawstwa amerykańskiego a także studiowano doświadczenia koncernów z USA w dziedzinie realizacji złożonych, skomplikowanych projektów w obszarze obronności.

Pancerny Borsuk na horyzoncie

Teraz podkarpacka fabryka jest już bezpośrednio włączona do projektu: będzie odpowiedzialna za wykonanie wyrzutni rakietowych w oparciu o technologie pozyskane od kontrahentów z USA. W HSW powstanie centrum produkcyjno-serwisowe dla realizacji programu budowy tarczy powietrznej średniego zasięgu Wisła. Równocześnie w HSW startuje kolejna faza „krabowego”, haubicznego programu Regina. Firma czeka też na decyzje czy po wykonaniu obecnego kontraktu, kontynuowana będzie produkcja samobieżnych moździerzy 120 mm Rak. W HSW jest też centrum konstruowania bojowego wozu piechoty nowej generacji „Borsuk”.

-Kontynuujemy proces poprawy i utrzymania efektywności Huty. Wiele z planu naprawczego już zrealizowaliśmy, choć jeszcze kilka ważnych zadań przed nami – komentuje sytuację huty Jacek Kosiński, członek zarządu, dyrektor finansowy HSW. – Chcemy wiele osiągnąć i mamy zamiar wykorzystać pojawiające się szanse na rozwój przedsiębiorstwa – podkreśla wiceprezes Kosiński.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Czarna seria lotnictwa wojskowego obu Ameryk

W ostatnich dniach miały miejsce trzy wypadki lotnicze. W ich wyniku siły powietrzne Stanów ...

Moździerz Rak. Fot./Michał Walczak

Coraz bliżej zamówienia na kolejną partię moździerzy

Inspektorat Uzbrojenia prowadzi intensywne negocjacje w sprawie zakupu kolejnej partii samobieżnych moździerzy 120 mm ...

Analiza: F-35A Lightning II w walce elektronicznej

„Wielu uważa, że skryte użycie samolotów jest niemożliwe do uzyskania”. Powyższe zdanie nie zdziwi ...