Polska broń kusi w Kijowie

Najnowsze modułowe radomskie automaty Grot, karabiny wyborowe i moździerze z Tarnowa, zestawy przeciwlotnicze Grom – do tego amunicję, sprzęt ochronny z Maskpolu i modernizacyjne usługi proponuje Polska Grupa Zbrojeniowa na rozpoczętych we wtorek targach Arms & Security w Kijowie, największej zbrojeniowej wystawie na Ukrainie.

15 edycja targów Arms & Security odbywa się na kilka dni przed obchodzonym 14 października Dniem Obrońcy Ukrainy. Odwiedzający wystawę mogą się w tym roku zapoznać z ofertą największych firm obronnych z całego świata Koncerny kuszą uzbrojeniem i sprzętem dla wojsk lądowych, lotnictwa bojowego i cywilnego, służb porządku publicznego i ochrony granic.

Z Grotem do sąsiadów

W tegorocznej edycji targów bierze udział dziesięć spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Radomska Fabryka Broni „Łucznik” prezentuje broni strzeleckiej, w tym modułowy system broni Grot oraz karabinki automatyczne beryl. Karabinek szturmowy MSBS GROT C16 FB M-1 jest nowoczesną bronią indywidualną, dostosowaną do strzelania amunicją 5,56×45 mm.

System został w 2017 r. przyjęty do uzbrojenia przez Siły Zbrojne RP. To całkowicie polska konstrukcja, która dzięki modułowości pozwala na konfigurowanie broni stosownie do potrzeb misji w oparciu o elementy bazowe: zespół lufy, komory zamkowej i suwadła. Z kolei beryle to sprawdzona , trwała i odporna na wpływ niekorzystnych warunków środowiska samopowtarzalna broń dostosowana do strzelania amunicją 7,62 x 39 mm.

Wśród sprzętu promowanego w Kijowie przez Zakłady Mechaniczne Tarnów są: lekki moździerz piechoty LMP-2017, a także rodzina karabinów wyborowych oraz uniwersalny karabin maszynowy UKM-2000P.

Gromy i noktowizory w ofercie

W ofercie warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki są m. in. innymi żołnierskie gogle noktowizyjne przeznaczone do obserwacji terenu w warunkach nocnych. Skarżyskie Zakłady MESKO oferują na Ukrainie przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom z pociskami wyposażonymi w układ samonaprowadzania na podczerwień, kierującymi się automatycznie na źródło ciepła ( silnik) pilotowanego statku powietrznego czy drona.

Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego Maskpol na kijowskiej wystawie oferuje wspomagający żołnierza tzw. egzoszkielet czyli zintegrowany system przenoszenia uzbrojenia i wyposażenia Dromader, Zakłady Metalowe Dezamet z Nowej Dęby proponują różne rodzaje amunicji do granatników kal. 40 mm a lider polskiego eksportu obronnego – bydgoski Nitro-Chem, prezentuje swoje wysokoenergetyczne produkty czyli bogaty wybór materiałów wybuchowych.

Zbrojeniówka do usług

Jak informują służby prasowe PGZ istotnym obszarem potencjalnej współpracy z partnerami na Ukrainie i nie tylko, jest serwis i modernizacja sprzętu wyprodukowanego w byłym Związku Radzieckim i innych państwach dawnego bloku wschodniego. Swoją ofertę w zakresie remontów i unowocześniania różnych typów śmigłowców z rodziny Mi prezentują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 z Łodzi.

Wojskowe Zakłady Uzbrojenia z Grudziądza oferują technologie modernizacji przeciwlotniczego rakietowego zestawu OSA (SA-8) zaś poznańskie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne prezentują na Ukrainie zmodernizowany pojazd rozpoznawczy BWR a także nowoczesne zespoły napędowe, tzw. power-pack do zastosowania w różnego typu wozach bojowych.

Mogą Ci się również spodobać

Indyjsko-rosyjska rakieta

W ciągu najbliższych pięciu lat powstanie i zostanie przetestowany pocisk BrahMos-2. – Hipersoniczna praca ...

Żandarmeria kupuje mercedesy

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej podpisał umowy dotyczące dostaw oznakowanych mikrobusów patrolowo-interwencyjnych. Umowa ma wartość ...

Rosyjskie „Iskandery” w Syrii

Izraelska firma ImageSat opublikowała satelitarne zdjęcia obiektów, o których twierdzi, że są pociskami balistycznymi ...