Materiał przygotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.
W ramach kontraktu powstanie prototyp wieloprzegubowego ramienia robotycznego na poziomie TRL 6. Ramię będzie służyć do deorbitacji i serwisowania satelitów na orbicie. Jesteśmy w gronie kilku firm, które rozwijają ramiona robotyczne, w Europie, USA i Kanadzie. Nasze ramiona robotyczne są projektowane pod kątem satelitów o masie poniżej
1 tony.
Na jakiem etapie są obecnie prace nad projektem, ile osób bierze w nich udział, kiedy ramię powstanie i kiedy realnie będzie można z niego korzystać?
W projekt zaangażowanych będzie kilkadziesiąt osób – nie tylko naukowcy i inżynierowie, ale też menedżerowie, specjaliści od biznesu, finansów, systemów jakości, zakupów, prawnicy oraz technicy. Mamy gotowy model laboratoryjny, co oznacza, że osiągnęliśmy poziom gotowości technologicznej TRL 4. W projekcie TITAN ramię zostanie rozwinięte do TRL 6, czyli powstanie prototyp przetestowany w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Docelowo, chcielibyśmy stworzyć gotowy produkt, czyli dojść do poziomu TRL 9. Niezbędne będzie przeprowadzenie testów lotnych na orbicie. Zatem o finalnym produkcie do wykorzystania w przestrzeni kosmicznej możemy mówić w perspektywie czterech do pięciu lat.
Co jest najtrudniejsze przy tym projekcie?