Pierwszy mikrosatelita firmy Creotech

W 2023 na orbicie okołoziemskiej umieszczony zostanie pierwszy mikrosatelita opracowany w pełni przez firmę Creotech.

Publikacja: 27.07.2020 10:00

Fot./Shutterstock

Fot./Shutterstock

Foto: Fot./Shutterstock

Materiał przygotowany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A.

Celem firmy Creotech Instruments S.A. powstałej w 2012 roku jest pozycja lidera sektora kosmicznego w Europie Centralnej.

Aby to osiągnąć spółka rozwija zdolności wytwarzania małych satelitów przeznaczonych na rynek komercyjny. Creotech dysponuje trzema tzw. cleanroom’ami, automatyczną linią montażu elektroniki, urządzeniami do testowania podzespołów i komponentów. Urządzenia i procesy technologiczne, a także pracownicy firmy posiadają certyfikaty wymagane przez Europejską Agencję Kosmiczną. Pozwala to dostarczać podsystemy dla europejskich misji kosmicznych. Znajdują się one już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czy na orbicie Marsa wraz z misją ExoMars, a w 2022 roku na pokładzie sondy JUICE polecą w kierunku Jowisza. Creotech projektuje i produkuje również elektronikę kosmiczną dla komercyjnych odbiorców. Obecnie w przestrzeni kosmicznej działa ponad 10 podzespołów wytworzonych przez Creotech, a kolejnych kilkanaście jest w fazie opracowywania. Liczba kontraktów realizowanych dla ESA zbliża się do dwudziestu.

W 2023 na orbicie okołoziemskiej umieszczony zostanie pierwszy mikrosatelita opracowany w pełni przez Creotech. Celem satelity o nazwie EagleEye o wadze 50 kg będzie testowanie nowych technologii związanych z obserwacją Ziemi. EagleEye będzie pierwszym z rodziny satelitów stworzonych na opracowywanej od 2017 roku uniwersalnej, modularnej platformie mikrosatelitarnej HyperSat. Platforma ta pozwala na budowanie satelitów obserwacyjnych, telekomunikacyjnych i naukowych o masach od 10 do 60 kilogramów, które będą stosunkowo tanie, ale wysoce niezawodne.

Creotech dąży także do komercjalizacji technologii opracowanych dla sektora kosmicznego w innych obszarach gospodarki. Dostarcza urządzeń kontrolno-pomiarowych dla komputerów kwantowych (odbiorcą jest m.in. Uniwersytet Oxfordzki, czy MIT), systemów synchronizacji czasu dla akceleratorów (m.in. dla ośrodka CERN), produkuje elektronikę kontrolną dla baterii pojazdów elektrycznych, dostarcza rozwiązań bazujących na ultraczułych kamerach cyfrowych. Ostatnio w obszarze zainteresowania spółki znalazły się ponadto systemy zarządzania ruchem dronów oraz mapowania przeszkód terenowych dla ruchu lotniczego z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych.

Creotech, spółka oparta w 100% o polski kapitał, odnajduje się wszędzie tam, gdzie technologia i jakość mają znaczenie. Ze swoimi produktami spółka dotarła m.in. do USA, Japonii, Australii, Indii, Brazylii i na większość rynków europejskich. Zbudowany dla zastosowań kosmicznych potencjał technologiczny został także wykorzystany do opanowania produkcji  pierwszego polskiego respiratora medycznego, który może być stosowany w walce z COVID-19.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami