Rakietowy offset za Patrioty dopinany w grupach roboczych

Fot./Krzysztof Skłodowski

Międzynarodowe polsko amerykańskie grupy robocze – z udziałem przedstawicieli rządów i przemysłu obronnego – przygotują szczegółowe warunki offsetowej współpracy w ramach kontraktu na dostawy systemów obrony powietrznej Patriot – uzgodnili w USA eksperci MON i szefowie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Zakup antyrakietowego systemu opartego na zestawach Patriot to największa w historii i najbardziej skomplikowana technologicznie inwestycja modernizacyjna polskiej armii, dlatego już latem zeszłego roku zdecydowano o podzielenie transakcji na dwie fazy.

W pierwszej wartej blisko 20 mln zł – amerykanie dostarczą broń (2 baterie ) w konfiguracji identycznej jaką dziś u producentów zamawia US Army. Następny zakup – 6 kolejnych baterii Patriot będzie dopiero negocjowany a pozyskiwany wówczas oręż ma zawierać wszelkie nowinki wynikające z rozwoju systemu.

Kompensaty są już na papierze

Umowa offsetowa dotycząca pierwszej fazy transakcji podpisana w końcu marca w Warszawie z Raytheon Company według komunikatu polskiego resortu obrony , zawiera 31 zobowiązań (na okres 10 lat). Według zapewnień MON pozwoli ona na „pozyskanie zdolności w zakresie dowodzenia i kierowania w oparciu o moduł dowodzenia IBCS, produkcji i serwisowania wyrzutni i pojazdów transportowo-załadowczych, a także na utworzenie certyfikowanego Centrum Administracji i Zarządzania Produkcją, dostosowaniem, serwisowaniem oraz naprawami systemu „Wisła” i innych programów obrony przeciwlotniczej i obrony powietrznej. Umowa zakłada również pozyskanie zdolności produkcji i serwisowania 30 mm armat Bushmaster. Wartość kompensat to  224 mln zł.

Analogiczna umowa z Lockheed Martin Global Inc. zawiera „15 zobowiązań offsetowych do zrealizowania także w ciągu najbliższej dekady. MON podkreśla, że „pozyskane w jej ramach zdolności pozwolą na produkcję i serwisowanie elementów wyrzutni przeznaczonych dla pocisków PAC-3 MSE, produkcji wybranych elementów tych pocisków, budowę laboratorium dla badań rakietowych.” Lockheed ma zapewnić także nowe zdolności związane z utrzymaniem przez polski przemysł samolotów F-16. Wartość umowy offsetowej wynosi niemal 725 mln zł.

Offset w praktyce

Dopiero teraz PGZ ujawniła, że podczas ubiegłotygodniowych spotkań w Huntsville ( 16-21 kwietnia ) podjęto przygotowania do podpisania przemysłowych umów kooperacyjnych związanych z wykonaniem przez amerykańskie koncerny zobowiązań offsetowych wartości ok. 950 mln dol.

Firma informuje także, że o mechanizmach koordynacji realizacji I etapu programu Wisła ( to zakup 2 baterii Patriot czyli 16 wyrzutni pocisków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych , kompletu kierowanych pocisków PAC-3 MSE i zintegrowanego systemu dowodzenia IBCS) rozmawiał w Departamencie Stanu USA szef PGZ Jakub Skiba. Rozmowy prezesa PGZ dotyczyły także wstępnych ustaleń związanych z podjęciem wkrótce uzgodnień związanych z II fazą pozyskiwania oręża dla tarczy powietrznej Wisła.

Z nieoficjalnych informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że polska strona chciała się upewnić jaki jest aktualny status i poziom dostępności technologii rakietowych i radarowych w ramach zaplanowanych kompensat. Już od lata zeszłego roku wiadomo, że dopiero z II fazą zamówień na Patrioty czyli zakupem następnych 6 baterii Patriot związane są największe technologiczno-offsetowe nadzieje krajowej zbrojeniówki. To wówczas polski przemysł miałby szansę uzyskać znaczący dostęp do technologii budowy niskokosztowych antyrakiet SkyCeptor i unikalnych rozwiązań dotyczących radarów AESA nowej generacji opartych na wydajnych procesorach z azotku galu (GAN).

Technologie na radarze ministra Błaszczaka

W tym tygodniu producent Patriotów koncern Raytheon ujawnił że oferowany Polsce dookólny radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) bazujący na technologii azotku galu proponowany jako udoskonalenie systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, ma za sobą już przekraczając 3000 godzin testów.

– Radar finansowany przez firmę Raytheon wykazał zdolność obserwacji w zakresie 360 stopni, śledząc cele taktyczne, takie jak manewrujące samoloty bojowe, symulowane rakiety manewrujące i balistyczne oraz drony – zapewnił Tom Laliberty, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale Integrated Defense Systems Raytheona.

Pete Bata, wiceprezes ds. polskiej zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS obiecuje, że amerykańska firma mogłaby dostarczyć swój najnowszy radiolokator w niespełna 48 miesięcy od podpisania kontraktu, „potencjalnie umożliwiając pierwszym bateriom Patriot systemu Wisła obronę przed zaawansowanymi zagrożeniami nadlatującymi z dowolnego kierunku”.

Raytheon zapewnia, że przyszły radar o polu widzenia 360 st. będzie zintegrowany z zamówionym przez Polskę systemem kierowania polem walki IBCS (Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Zachowa też możliwość współpracy z obecnie eksploatowanym stanowiskiem kierowania ogniem Patriot Engagement Control Station i jest w pełni zgodny operacyjnie z innymi systemami NATO, takimi jak np. niemiecki SAMOC.

Transfer technologiczny związany z całym programem Wisła jest zapewne istotna częścią i rozmów , które prowadzi w tym tygodniu przebywający w Waszyngtonie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W planie wizyty ministra przewidziano spotkania z Johnem Boltonem, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Stanów Zjednoczonych (26 kwietnia) oraz sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem (27 kwietnia). Szef MON podczas swojej wizyty w USA odbędzie także rozmowy z przedstawicielami Kongresu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwsza izraelska korweta rozpoczęła próby

Prototypowa korweta typu Saar 6, przyszła INS Magen, rozpoczęła pierwsze próby morskie. Jednostka jest ...

Druga niemiecka fregata typu F125 wkrótce w służbie

W bazie Deutsche Marine w Wilhelmshaven przedstawiciele Federalnego Biura ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i ...

Polska broń nie zarabia na Ukrainie

Polski sprzęt wojskowy mimo apetytu zbrojeniówki z trudem przebija się w siłach zbrojnych Kijowa.