Rakietowe wyrzutnie Patriotów zrobi HSW

Amerykański koncern Raytheon zlecił Hucie Stalowa Wola opracowanie planów wyrzutni rakietowej do systemu Patriot, który uzbroi polską tarczę powietrzną „Wisła”.

Zgodnie z umową offsetową producent i integrator broni z USA dostarczy hucie niezbędnej wiedzy dotyczącej zarządzania złożonym projektem, udostępni technologie i będzie uczestniczył w kosztach tworzenia konstrukcji, a potem budowy w HSW kolejnych wyrzutni powstających w ramach polskiego programu obrony powietrznej średniego zasięgu.

Startuje kooperacja

Wes Kremer, prezes Raytheon Company, wiceprezes Raytheon Integrated Defence Systems, po podpisaniu pierwszego kooperacyjnego kontraktu przemysłowego (będą następne – z.l.) z zarządem huty stwierdził, że otwiera on drogę HSW do produkcji i integracji wszystkich 16 wyrzutni dla jednostek ogniowych polskiego Patriota. Umowa rozpoczyna także proces podpisywania kontraktów z innymi polskimi przedsiębiorstwami, które pozyskają i zaabsorbują technologie obronne związane z produkcją rakietowych zestawów Raytheona. Prezes Raytheon Company zapewnił, że dzięki kolejnym takim przedsięwzięciom Polska będzie mogła uczestniczyć w produkcji istotnych komponentów systemu Patriot, zarówno na swoje potrzeby, jak i dla innych użytkowników broni. Kremer przypomniał, że Raytheon dotrzymuje obietnicy i przekazuje polskim partnerom wiedzę o zarządzaniu dużymi, złożonymi programami zbrojeniowymi.

Kolejne kontrakty w zasięgu negocjatorów

W ramach zawartej 24 października umowy firma Raytheon zgodnie z wymogami Departamentu Obrony USA będzie współpracować z inżynierami HSW przy zarządzaniu programem budowy wyrzutni w oczekiwaniu na podpisanie kontraktu produkcyjnego – wyjaśnia Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon.

Przyznanie kontraktu podkarpackiemu centrum artyleryjskiemu jest wstępem do realizacji pierwszej fazy programu „Wisła”. W fazie drugiej programu „Wisła” (jej warunki są obecnie negocjowane) Polska planuje pozyskać dalsze jednostki ogniowe Patriot (6 kolejnych baterii), radar o polu widzenia 360 st. z technologią aktywnego elektronicznego skanowania fazowego (AESA), oparty na najnowocześniejszych obecnie technologiach wykorzystujących azotek galu, a także niskokosztowy pocisk przechwytujący SkyCeptor™.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowa partia lotniskowego sprzętu obsługowego

3. Regionalna Baza Logistyczna podpisała umowy na dostawy kolejnej partii lotniskowego sprzętu obsługowego, który ...

Rosja chce mieć atomowy lotniskowiec

Według informacji agencji TASS prace nad nim zaczną się w 2023 r. – Prace ...

Seahawki coraz bliżej Indii

W najbliższych dniach rząd Indii ma autoryzować zakup 24 wielozadaniowych morskich śmigłowców pokładowych Lockheed ...