US Army kontraktuje nam Patrioty

Rakietowy koncern Raytheon otrzymał wart 1,5 mld dol. kontrakt na produkcję systemu Patriot dla Polski. Jest to kolejny krok w amerykańskiej procedurze FMS – zagranicznej sprzedaży wojskowej. Umowę ramową na realizację I fazy programu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej „Wisła” władze USA i RP podpisały w marcu tego roku.

Zakup antyrakietowego systemu opartego na zestawach Patriot firmy Raytheon, uzbrojonych w superpociski PAC-3 MSE (Lockheed Martin), to największa w historii i najbardziej skomplikowana technologicznie inwestycja modernizacyjna polskiej armii, dlatego już latem zeszłego roku zdecydowano o podzielenie transakcji na dwie fazy.

W pierwszej wartej blisko 20 mld zł – Amerykanie dostarczą broń w konfiguracji identycznej, jaką dziś u producentów zamawia US Army, wzbogaconą – dodajmy – o nowoczesny układ dowodzenia IBCS. II faza programu „Wisła” – zakup 6 kolejnych baterii Patriot – jest dopiero negocjowany, a pozyskiwany docelowo oręż ma zawierać wszelkie nowinki wynikające z najświeższych doświadczeń i rozwoju systemu.

Czytaj także: Patrioty odpowiedzią na polskie potrzeby

W elitarnym klubie

Zawarta w tym tygodniu umowa zgodnie z zasadami FMS zawierana między producentem broni a US Army obejmuje również dostawy do polskich sił zbrojnych części zamiennych, wsparcia i szkolenia.

Zgodnie z ogłoszonym 25 września przez Departament Obrony USA kontraktem Raytheon zbuduje i dostarczy Polsce cztery jednostki ogniowe Patriot.

– Zakup systemu Patriot przyczyni się do umocnienia bezpieczeństwa Polski, Europy i NATO oraz do powstania nowych miejsc pracy w Polsce i USA – stwierdził Pete Bata, wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w Raytheon IDS.

System Patriot stanowi podstawę obrony kilku państw NATO i Europy przeciwko pociskom balistycznym i manewrującym, samolotom i dronom. Zadanie ochrony swoich obywateli i sił zbrojnych powierzyło systemowi Patriot już piętnaście państw, w tym USA. Jest w tej grupie także sześć państw europejskich: Niemcy, Grecja, Holandia, Hiszpania, Rumunia oraz Szwecja.

Czytaj także: Zapotrzebowanie na system Patriot nie maleje

Inwestycje przemysłowe pomogą „Narwi”

W negocjowanej właśnie z Waszyngtonem fazie drugiej programu „Wisła” Polska może pozyskać kolejne jednostki ogniowe Patriot. II faza zakupu systemu Patriot przewiduje m.in. ulokowanie w Polsce produkcji niskokosztowych pocisków SkyCeptor. Wiedza zdobyta przy programie Wisła ma wzmocnić kompetencje krajowego przemysłu potrzebne do tworzenia własnymi siłami przeciwlotniczej tarczy krótkiego zasięgu Narew – twierdzą eksperci PGZ, zaangażowani w negocjacje offsetowe.

Faza II realizacji zamówienia obejmie poza tym m. in. wyposażenie „polskich” Patriotów w stacje radiolokacyjne AESA (aktywnego elektronicznego skanowania fazowego) o polu widzenia 360 st., najnowszej generacji zbudowane w technologii opartej na azotku galu. Docelowe rozwiązania przewidują także włączenie do systemu Patriot polskich radarów wczesnego wykrywania P-18PL i rodzimej stacji rozpoznania elektronicznego PET/PCL opracowywanych przez warszawskie zakłady PIT-Radwar.

Czytaj także: Obrona przeciwlotnicza żelaznym priorytetem

Rakietowy potentat

Zestawy Patriot to komplet radarów, systemów dowodzenia i kierowania ogniem oraz kilku typów pocisków przechwytujących, w tym najnowszej generacji rakiet PAC-III MSE produkcji Lockheed Martin.

Producent i integrator zestawów Patriot Raytheon Company w 2017 roku wykazywał obroty rzędu 25 mld dolarów. Firma z siedzibą w Waltham w stanie Massachusetts zatrudnia 64 000 pracowników na całym świecie. Dostarcza uzbrojenie i elektronikę wojskową do 80 krajów.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Chiny czekają na nowy okręt desantowy

W stoczni Hudong–Zhonghua Shipbuilding w Szanghaju zwodowano drugi wielozadaniowy okręt desantowy typu 075. Podobnie ...

Rosja ujawnia dane nowej rakiety balistycznej „Sarmata”

Na forum „Armia 2019” pojawiła się charakterystyka termonuklearnego, międzykontynentalnego pocisku. Nie publikowane dotąd podstawowe ...

Straż Graniczna zamawia amunicje

Komenda Główna Straży Granicznej podpisała kontrakt na dostawy amunicji pistoletowej 9×19 mm Parabellum. Umowa, ...